Hlavní obsah
Migranti zachránění lodí Alan Kurdi patřící německé neziskovce Sea-Eye. Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters

Většina Němců už má negativní postoj k azylantům, ukázal průzkum

Ačkoli počet žadatelů o azyl v Německu v posledních letech klesá, negativní postoj k nim v německé společnosti sílí. Výhrady k uchazečům o azyl vyjádřila v průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila Nadace Friedricha Eberta, více než polovina Němců. Naopak odpor k homosexuálům či bezdomovcům ve společnosti podle průzkumu, jenž se provádí zhruba každé dva roky, setrvale klesá.

Migranti zachránění lodí Alan Kurdi patřící německé neziskovce Sea-Eye. Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters
Většina Němců už má negativní postoj k azylantům, ukázal průzkum

V roce 2014 mělo negativní názor na žadatele o azyl zhruba 44 procent lidí a během takzvané migrační krize jejich podíl vzrostl na 49,5 v průzkumu z roku 2016. Letos v únoru ale autoři studie zjistili, že navzdory klesajícímu počtu žadatelů o azyl v Německu má na tyto osoby negativní názor 54,1 procenta dotázaných. To je nejvíce od roku 2011, kdy se začala studie na žadatele o azyl dotazovat.

Autoři průzkumu zadaného Nadací Friedricha Eberta, která má blízko k německé sociální demokracii (SPD), však upozorňují, že by bylo chybné rostoucí výhrady vůči žadatelům o azyl interpretovat jako jev související se všeobecně slábnoucí tolerancí ve společnosti.

Od roku 2014 totiž setrvale klesá negativní postoj k bezdomovcům i homosexuálům, dalším dvěma skupinám společnosti, na které se průzkum dotazuje. Zatímco v roce 2014 vyjádřilo výhrady k lidem bez domova 16 procent dotázaných, letos to bylo 11 procent. Homosexuálové před pěti lety vadili každému desátému dotázanému Němci, podle letošní studie jen osmi procentům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků