Hlavní obsah
Rozlitá řeka Ahr Foto: TV7, ČTK/AP

Ve zpustošených oblastech v Německu opět hrozí bouřky. Udeří i v Česku

Po několika dnech slunečného počasí hrozí o víkendu oblastem na západě Německa, které minulý týden zasáhla katastrofální povodeň, nové bouřky s přívalovými dešti. Informovala o tom ve čtvrtek německá meteorologická služba DWD. Bouřky čekají na konci týdne meteorologové také v České republice.

Rozlitá řeka Ahr Foto: TV7, ČTK/AP
Ve zpustošených oblastech v Německu opět hrozí bouřky. Udeří i v Česku

Záplavy, které západní část Německa postihly po bouřkách z minulé středy a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 172 lidských životů, z toho 125 ve spolkové zemi Porýní-Falc a 47 v Severním Porýní-Vestfálsku.

„Může to teoreticky a místně jít do zasažených oblastí,” citovala agentura DPA meteoroložku DWD, která se vyjadřovala k předpovědi pro Severní Porýní-Vestfálsko na příští dny. Bouřky a lijáky hrozí opět v Porýní-Falci a rovněž Sársku.

Přesnou oblast možného výskytu deštivého počasí zatím DWD neumí odhadnout. Dorazit by mělo v sobotu odpoledne a přetrvat do neděle.

Kvůli vysokému počtu obětí čelí v Německu kritice systém varování před záplavami. Spoléhalo se hlavně na varování v aplikacích v telefonu, ale ty si stáhlo málo lidí. V mnoha postižených městech už nebyly sirény, které by se mohly rozhoukat. Kritice čelí taktéž veřejnoprávní média, že se výstrahám málo věnovala.

Varování i pro Česko

Na konci týdne dorazí bouřky také do Česka. Meteorologové je čekají v neděli a v pondělí nejprve v západní polovině země, později na celém území.

Ve čtvrtek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předběžné varování. „Doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí,“ uvedl ústav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků