Hlavní obsah
 

Ve Vatikánu rozsvítili vánoční strom z Domažlicka

Starostové Domažlic a bavorského Waldmünchenu v pátek v podvečer na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu rozsvítili tradiční vánoční strom. Šedesát let starý a 25 metrů vysoký smrk vyrostl v okolí Domažlic, papeži Františkovi ho ale darovala nedaleká bavorská obec, která zajišťovala jeho nákladnou přepravu do Říma.

 
Ve Vatikánu rozsvítili vánoční strom z Domažlicka

Řečníci tak při ceremoniálu strom označovali za symbol česko-německého usmíření a spojené Evropy. Radost ze stromu vyjádřil i papež František.

Slavnostního rozsvícení se vedle představitelů obou lokalit na česko-bavorském pomezí zúčastnil také kardinál Dominik Duka, plzeňský biskup František Radkovský nebo jeho kolega z bavorského Řezna Rudolf Voderholzer.

Vánoční strom s kopulí baziliky sv. Petra ve Vatikánu

Foto: Tony Gentile, Reuters

Starosta Domažlic Miroslav Mach v projevu připomněl, že letošní vatikánský vánoční strom vyrůstal na místech, "kde byla rozdělena Evropa, státy i lidské osudy". Vyjádřil přání, aby do hlavního města katolické církve i celého světa přinesl mír a klid. "Je to symbol spojené Evropy," připojila se ve stejném duchu bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Mercková.

Vánoční strom na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu

Foto: Tony Gentile, Reuters

"Skutečnost, že vánoční strom pochází z české strany, ale jeho přepravu zajišťuje strana německá, i to, že jej doprovázejí do Vatikánu společně čeští i němečtí poutníci, symbolizuje obrovský pokrok v česko-německých vztazích a spolupráci," konstatoval plzeňský biskup Radkovský.

Měsíc vycházející za vrcholkem vánočního stromu ve Vatikánu.

Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Také on připomněl, že vatikánský strom pochází z prostoru někdejší železné opony. "Važme si toho, že nic takového už neexistuje, že se můžeme svobodně pohybovat a stýkat se se svými přáteli a příbuznými, i když mluví jiným jazykem a žijí v jiné zemi," dodal.

Na generální audienci u hlavy katolické církve, konané v průběhu dne, papež podle agentury DPA vyjádřil radost z tohoto "mezinárodního stromu", který je podle něj znamením přátelství mezi Bavorskem a Českem.

Diváci přihlížejí slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu ve Vatikánu.

Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Podvečerního rozsvícení česko-bavorského vánočního stromu, jehož vrchol zdobí velká zářící hvězda, přihlíželo spoře zaplněné Svatopetrské náměstí, na němž podle původních informací mělo být asi 250 poutníků z Waldmünchenu a z Česka.

Po skončení Vánoc budou podle DPA ze dřeva tohoto smrku vyrobeny hračky.

Tradici, že každý rok dodá vánoční strom k chrámu svatého Petra jiná země, dodržuje Vatikán od roku 1982. Waldmünchenští ho prvně věnovali už v roce 1984. Strom darovaný Českou republikou stál ve Vatikánu v roce 1999. Pocházel z Beskyd nedaleko obce Morávka na Frýdeckomístecku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků