Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters

Ve středu dohoda o brexitu nebude, tvrdí zdroj z britské vlády

Podle zdroje z britské vlády se ve středu nepodaří dojednat dohodu o brexitu. Důvodem jsou přetrvávající rozpory mezi Evropskou unií a severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), která podporuje menšinovou vládu Borise Johnsona. Jednání kabinetu s DUP dále pokračuje.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters
Ve středu dohoda o brexitu nebude, tvrdí zdroj z britské vlády

„Každý bude pracovat do noci, ale dnes večer dohoda nebude,“ sdělil zdroj z vlády novináři bulvárního listu The Sun.

Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier před osmou večer předstoupil před zástupce sedmadvacítky, ale nic jim nesdělil. Podle zpravodaje listu The Guardian v Bruselu Daniela Boffeye řekl: „Dohoda je hotová. Záleží na tom, zda jí Londýn dá zelenou. Tomu, aby ji (lídři zemí EU) ve čtvrtek podepsali, brání námitky DUP.“

Zanedlouho se ukázalo, že večer dohoda s DUP nebude. „Vládní zdroj mi právě teď řekl, že dohoda dnes večer nebude,” napsala na Twitteru zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

To situaci komplikuje. Pokud by se schválila na summitu EU, který začíná ve čtvrtek, mohla by Velká Británie odejít 31. října z EU s dohodu. Je samozřejmě možné svolat na příští týden mimořádný summit EU, který by ji na poslední chvíli schválil. Jenže podle Bennova zákona, který zakazuje britské vládě 31. října odejít z EU bez dohody, vláda musí v sobotu požádat o odklad brexitu. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay ve středu řekl, že tak učiní.

Některá média s odvoláním na zdroje z vyjednávání píší, že hlavním nevyřešeným bodem zůstává výběr daně z přidané hodnoty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků