Hlavní obsah
Kardinál Angelo Sodano celebruje requiem na památku prvního českého prezidenta Václava Havla ve Svatopetrském chrámě. Foto: ČTK/AP

Vatikán uspořádal zádušní mši za Václava Havla

Ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu se v pátek uskutečnila zádušní mše za bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který zemřel týden před Vánocemi. Obřad v tradičním stylu, který sloužil děkan kardinálského sboru ve Vatikánu Angelo Sodano, byl pěkný a měl intimnější atmosféru, uvedl první tajemník českého velvyslanectví ve Vatikánu Jiří Sittek. Obřadu se zúčastnila i řada diplomatů.

Kardinál Angelo Sodano celebruje requiem na památku prvního českého prezidenta Václava Havla ve Svatopetrském chrámě. Foto: ČTK/AP
Vatikán uspořádal zádušní mši za Václava Havla

Kardinál Sodano při mši sloužené od 11 hodin u oltáře svatého Václava zavzpomínal na svá osobní setkání s českým exprezidentem, ať již v České republice při návštěvách bývalého papeže Jana Pavla II. nebo při Havlově návštěvě Vatikánu. Pronesl také jednu větu česky, když připomněl výrok českého dramatika, disidenta a politika o tom, že dějiny českého národa jsou pevně spojeny s křesťanstvím.

Během obřadu, na jehož vedení se podílel i rektor české koleje Nepomucenum Jan Mráz a první apoštolský nuncius v České republice Giovanni Coppa, kardinál také citoval z dopisu, který papež Benedikt XVI. zaslal po smrti Havla současnému českému prezidentovi Václavu Klausovi.

Přišel i představitel Srbska

Mše doprovázená chrámovým sborem, která se v souladu s katolickou tradicí uskutečnila po 30 dnech od úmrtí, trvala asi 45 minut a byla jí přítomna asi stovka hostů, uvedl český velvyslanec při Vatikánu Pavel Vošalík. Nechyběli zástupci českých krajanů, italští představitelé ani řada diplomatů různých zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie, Kanady, Slovenska, Polska, Srbska nebo Hondurasu.

Blízcí příbuzní nebo přátelé se obřadu nezúčastnili. Vdova Dagmar nemohla být podle dřívějšího sdělení Havlovy kanceláře přítomna z pracovních důvodů.

Václav Havel zemřel 18. prosince na své chalupě na Hrádečku ve východních Čechách. Bylo mu 75 let. Zádušní mše se ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě konala 23. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků