Hlavní obsah
Michail Popkov Foto: Profimedia.cz

V Rusku znovu soudí „angarského maniaka” kvůli vraždám desítek žen

V Irkutsku stanul ve středu před soudem třiapadesátiletý bývalý policista Michail Popkov. Ačkoliv už byl odsouzen na doživotí za vraždy 22 žen, má se před soudem zodpovídat z dalších 59 vražd. Pokud soud obvinění uzná, stane se nejhorším sériovým vrahem v dějinách současného Ruska, napsala agentura AFP. Proces začal za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Michail Popkov Foto: Profimedia.cz
V Rusku znovu soudí „angarského maniaka” kvůli vraždám desítek žen

Popkov je přezdívaný "angarský maniak" podle sibiřského města, kde své zločiny páchal. V lednu 2015 jej soud v Irkutsku odsoudil na doživotí za znásilnění a zavraždění nejméně 22 žen - to mu byl soud schopen prokázat. Mladé ženy zabíjel v Angarsku "při nočním čištění od nepravostí", jak posléze tvrdil. Vyšetřovatelé bývalého policistu podezírají, že může mít na svědomí i desítky dalších životů.

Vraždil v druhé polovině 90. let, kdy v Angarsku po večerech a v noci mizely mladé ženy, jejichž mrtvoly byly později nacházeny v lesích, u silnic či na hřbitovech v okolí města. Oběťmi se nestávaly jen prostitutky, ale také například učitelka a prodavačka. Řádění "angarského maniaka" budilo v regionu paniku, než náhle ustalo. Popkov později vysvětlil, že se nakazil pohlavní nemocí, která ho připravila o vražedné nutkání.

Unikal podezření

Popkov jako policista dlouho unikal podezření, přestože ho prý už v roce 1998 identifikovala jedna ze dvou dívek, která útok přežila. Tehdy mu stačila výmluva, že je asi násilníkovi podobný, a podezíravý prokurátor byl přeložen. Případ byl vyřešen až po letech, a to při obnoveném vyšetřování.

Kriminalisté v několika případech zaznamenali na místě činu stopy pneumatik terénního vozu Lada Niva. Analýzy DNA majitelů všech těchto vozů v okolí se stopami zanechanými na tělech zavražděných žen nakonec vedly k odhalení. V roce 2012 byl Popkov zatčen ve Vladivostoku.

„Říkal, že zabíjel pouze ženy, které mu vlezly do auta a chtěly se pobavit. Ale svědectví dvou přeživších této verzi odporují,“ uvedla tehdy v ruské televizi prokurátorka Olga Mužikovová. „Lákal ženy do svého auta. Je to obyčejný sériový vrah,“ dodala.

Rostovský zabiják a šachovnicový vrah

Pokud bude usvědčen z 81 vražd, spáchaných v letech 1992 až 2010, překoná smutné rekordy vytvořené dvěma jinými nechvalně proslulými vrahy.

Bývalý učitel Andrej Čikatilo (57) byl v roce 1994 popraven v jihoruském Novočerkassku poté, co jako "rostovský zabiják" byl uznán vinným z mimořádně krutých vražd 52 lidí: 21 chlapců, 14 děvčat a 17 žen; jeho nejmladší oběti bylo pouhých sedm let. Sám se přiznal k 55 vraždám.

Alexandru Pičuškinovi, odsouzenému v říjnu 2007 na doživotí, bylo prokázáno 48 vražd převážně mužů, které v Moskvě páchal od roku 1992. Po zatčení v červnu 2006 se doznal dokonce k 63 vraždám. Prý plánoval celkem 64 vražd, aby každá připadla na jedno políčko šachovnice. Pičuškinovi se přezdívalo "bitcevský maniak" podle lesoparku na okraji Moskvy, kde většinu vražd spáchal, anebo také "šachovnicový vrah".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků