Hlavní obsah
Vlak na severu Ruska. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pošleme mapu Ruska, vzkázala Moskva. Americké diplomaty vysadili ve vojenské zóně z vlaku

V Rusku vysadili z vlaku tři americké diplomaty. Projížděli v něm ve vojenské oblasti, kde v srpnu došlo k výbuchu rakety, při němž unikla radioaktivita a zahynulo několik expertů. Americká ambasáda přitom ruské úřady o cestě diplomatů předem informovala, ty ovšem tvrdí, že cesta Američanů měla vést do Archangelsku, a nikoli do Severodvinsku.

Vlak na severu Ruska. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pošleme mapu Ruska, vzkázala Moskva. Americké diplomaty vysadili ve vojenské zóně z vlaku

Tři američtí diplomaté byli v Rusku vysazeni z vlaku jedoucího z Ňonokcy do Severodvinsku kvůli podezření, že porušili zákony Ruské federace. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na policejní zdroje.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním řekl agentuře Interfax, že k incidentu došlo v pondělí 14. října okolo 18. hodiny ve stanici Severodvinsk. „Při kontrole dokumentů cestujících vlaku Ňonokca–Severodvinsk byli objeveni tři cizinci.“

Byli vysazeni z vlaku, protože neměli dokumenty, které by je opravňovaly k vstupu do vojenské oblasti, v níž leží Severodvinsk. Po kontrole dokumentů byli propuštěni. Televize Ren-TV uvedla, že šlo o námořního atašé kapitána Williama Curtise, vojenského atašé plukovníka D. S. Dunna a třetím byl atašé Jerry Arriola. Televize podotkla, že Severodvinsk je jednou z oblastí Ruska, kam mají cizinci omezený vstup.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě sdělila, že diplomaté byli na severu Ruska na oficiální cestě, o které předtím náležitě informovali ruské ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že americké oznámení o cestě obdrželo. Hovořilo se v něm ale prý o Archangelsku, nikoli o Severodvinsku, kam cizinci nesmějí. „Zřejmě zabloudili. Pošleme americkému velvyslanectví mapu Ruské federace," uvedl mluvčí ministerstva.

Raketa vybuchla při testu na moři. Zřejmě šlo o střelu využívající k ohřátí plynu jadernou fúzi, Rusko však k incidentu, při němž se nakrátko v oblasti zvýšila radioaktivita, neuvedlo žádné podrobnosti.

Severodvinsk, kde je velká ponorková základna, leží ve vojenské oblasti, do níž není povolen vstup.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků