Hlavní obsah
Marian Kočner u soudu v Pezinku Foto: Aleš Fuksa, Právo

V případu Kuciak se soudci obávali justičního omylu

Pochybnosti o tvrzení klíčového svědka a obavy z justičního omylu vedly soudce slovenského specializovaného soudu k osvobození Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyplývá to z písemného odůvodnění rozsudku, který v úterý zveřejnila slovenská média.

Marian Kočner u soudu v Pezinku Foto: Aleš Fuksa, Právo
V případu Kuciak se soudci obávali justičního omylu

Kočnera a Zsuzsovou specializovaný soud osvobodil začátkem září a v případě bude rozhodovat Nejvyšší soud Slovenské republiky. Senát pod vedením soudkyně Ruženy Sabové odůvodnil osvobozující verdikt závažnými pochybnostmi o jejich vině. Nyní vyšlo najevo, že soud měl především pochybnosti o výpovědi klíčového svědka Zoltána Andruskóa.

„Soud nenachází spolehlivý a nevyvratitelný důkaz mající významnou váhu, kterým by tvrzení tohoto svědka ve vztahu k obžalovanému Kočnerovi, získané z poslechu jiné osoby, konfrontoval, a tak ověřil jejich pravdivost,“ uvedl senát v písemném odůvodnění.

Specializovaný soud v podstatě neuznal výpověď klíčového svědka jako důkaz ani v případě Zsuzsové, kterou rovněž osvobodil. Kočner měl být objednavatelem vraždy a Zsuzsová zprostředkovatelkou. Podle senátu byla Andruskóova výpověď vyvrácena nebo zpochybněna jinými nepřímými důkazy.

Soud zpochybnil rovněž výpověď Petra Tótha, bývalého příslušníka Slovenské informační služby, který měl novináře sledovat. Podle soudu se Tóth rozhodl svědčit proti Kočnerovi z obavy z postižení za činnost, kterou vykonával. Senát se domnívá, že Tóth měl vůči Kočnerovi a Zsuzsové předsudky a považoval je za pachatele dřív, než jim byla dokázána vina.

„Tyto skutečnosti měly podstatný dosah na pravdivost a spolehlivost jeho svědecké výpovědi a věrohodnost tohoto důkazu v podstatné míře snižovaly,“ uvedl soud. Ani fotografie novináře získané Tóthem a jeho skupinou soudu nestačily jako důkaz.

„Soud neměl zákonný podklad na přesvědčivý závěr o tom, že právě tyto fotografie měli pachatelé činu k dispozici,“ dodal soud. Senát proto konstatoval, že nemohl bez pochybností dojít k závěru, že Kočner byl objednavatelem vraždy a pochybnosti vyjádřil také o Zsuzsové.

Rozsudek má 139 stránek a končí přiznáním, že soudci jsou nerozhodní a obávají se, že se mohou dopustit justičního omylu. „Platí, že jakkoli vysoký stupeň podezření sám o sobě nemůže vytvořit podklad k odsuzujícímu výroku,“ dodal soud.

Novináře a jeho snoubenku zavraždili 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Redaktor webu Aktuality.sk psal mimo jiné kritické články o podnikateli Kočnerovi. V kauze byl koncem roku 2019 odsouzen zprostředkovatel vraždy Andruskó, který se přiznal a spolupracoval s policií.

Po dohodě o vině a trestu dostal 15 let vězení. K vykonání vraždy se přiznal Miroslav Marček, který dostal 23 let a v případě byl odsouzen k 25letému trestu také Tomáš Szabó, který vraha přivezl na místo činu. Kočnera a Zsuzsovou soud osvobodil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků