Hlavní obsah

V Pompejích se zřítila zeď

V antických Pompejích se v úterý v důsledku silných lijáků zřítila část takzvaného domu moralisty. Jde již o druhý takový případ během jednoho měsíce. Sílí proto hlasy kritizující vládu za nečinnost při ochraně této vzácné památky, uvedly tiskové agentury.

V Pompejích se zřítila zeď

Archeolog Antonio Varone podle agentury ANSA ujistil, že sedmimetrová kamenná zeď, která v úterý spadla nebyla původní starověká.

"Tato stěna byla vybudována podle originálu, který byl zničen při bombardování za druhé světové války," řekl. Déšť, který v minulých dnech místo postihl, byl podle něj opravdu nezvykle silný, takže překonal i ochranu, kterou pro památku vybudovali.

Ministr škody bagatelizuje

Italský ministr kultury Sandro Bondi, který čelil výzvám na svou rezignaci poté, co se 6. listopadu zřítila v Pompejích část domu gladiátorů, se snaží dnešní škody podle tiskové agentury Reuters bagatelizovat.

"Potřebujeme zasadit to, co se stalo, do kontextu a vyvarovat se nesmyslné paniky," uvedl podle Reuters ve stanovisku a dodal: "Situaci v Pompejích neustále sledují odborníci, se kterými jsem v přímém kontaktu."

Již roky diskutují úřady o špatné situaci v Pompejích, ale bez výsledků. Polovina památek v Pompejích v současnosti není turistům přístupná. Vláda jmenovala před dvěma lety zvláštního komisaře, který se měl zabývat špatnou správou památek a problémy spojenými s vandalismem, ten ale neudělal skoro nic.

Pompeje jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Antické město bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuvu v roce 79 před naším letopočtem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků