Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči bojují s požárem katedrály v Nantes Foto: Reuters

V Nantes dál zkoumají příčinu požáru, zadrženého propustili

V západofrancouzském městě Nantes pokračuje vyšetřování sobotního požáru místní katedrály, který výrazně poničil interiér této gotické památky. Policejní znalci se podle agentury AFP na místě snaží určit příčinu požáru. Devětatřicetiletý muž, kterého vyšetřovatelé vzali do vazby, byl v neděli večer propuštěn.

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči bojují s požárem katedrály v Nantes Foto: Reuters
V Nantes dál zkoumají příčinu požáru, zadrženého propustili

Zadrženým byl uprchlík ze Rwandy, který působí u místní diecéze jako dobrovolník. Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že muž měl v pátek večer na starosti uzamčení katedrály a vyšetřovatelé si chtěli "vyjasnit určité prvky jeho rozvrhu".

Muž byl propuštěn bez zahájení stíhání, potvrdil prokurátor. Už dříve upozorňoval, že spojovat zadrženého se spácháním činu je předčasné.

Plameny šlehají z katedrály v Nantes

Foto: Ludovic Stang, Reuters

Požár se vyšetřuje jako možný žhářský útok. Plameny se uvnitř katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Nezabránili však zničení velkých varhan, kvůli žáru se také roztříštila původní vitrážová okna z 16. století.

Tři ohniska

Podle prvotních zjištění vyšetřovatelů požár postupoval chrámem ze tří různých míst. Policie zároveň u vchodů nezjistila žádné známky toho, že by se do něj někdo vlámal. Místní farář přitom trvá na tom, že v pátek večer "bylo vše v pořádku" a že před uzavřením katedrály se vždy provádí "velmi pečlivá inspekce".

Poničený interiér katedrály v Nantes

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Příčinu požáru se na místě už od sobotního odpoledne snaží objasnit specialisté z policejních laboratoří. Před chrámem je velká plocha obehnaná policejní páskou, popisuje AFP.

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci Nantes v sobotu plameny nezachvátily poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války, v roce 1944. Oheň se v ní rozhořel i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy byla poškozena hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se mohl svatostánek otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků