Hlavní obsah
Nedělní demonstrace proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku se podle odhadu účastní na 30 tisíc lidí. Foto: Stringer, Reuters

V Minsku se opět protestovalo proti Lukašenkovi, policie zatýkala

V běloruském hlavním městě Minsku v neděli znovu vyšli do ulic odpůrci režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Nepovoleného protestu se podle organizace na ochranu lidských práv Vjasna zúčastnilo na 50 000 lidí a přes sto osob bylo zadrženo. Agentura Interfax odhaduje účast nižší než Vjasna, přibližně 30 000 lidí.

Nedělní demonstrace proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku se podle odhadu účastní na 30 tisíc lidí. Foto: Stringer, Reuters
V Minsku se opět protestovalo proti Lukašenkovi, policie zatýkala

V Minsku a dalších běloruských městech pokračují již 71. dnem hromadné protesty, které začaly poté, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem prezidentských voleb se opět stal dlouholetý autoritářský vůdce Lukašenko. Opozice stejně jako Evropská unie a další státy výsledek hlasování neuznaly a požadují vypsání nových voleb.

Účastníci nedělní demonstrace, často vybavení bílo-červeno-bílou vlajkou jako symbolem běloruské opozice, podle agentur skandovali hesla „Ať žije Bělorusko!”, „Svobodné volby!” či „Lukašenko do policejního antonu!”.

Bílo-červeno-bílá vlajka se stala symbolem běloruské opozice.

Foto: Stringer, Reuters

Policie nasadila těžkou techniku, uzavřela ulice přilehlé k trase pochodu a proti demonstrantům použila ohlušující granáty a vodní děla. Podle agentury DPA pořádkové síly střílely do vzduchu gumové projektily poté, co je demonstranti údajně napadli kameny. Tři stanice minského metra byly uzavřeny.

Interfax informoval o mobilních jednotkách běloruských policistů, které objíždějí město a zatýkají povětšinou osamocené demonstranty či menší skupinky přívrženců opozice. Mezi dosud zatčenými jsou i novináři. Organizace Vjasna uvedla, že bylo v neděli zadrženo po celém Bělorusku 108 lidí - nejvíce v Minsku, ale také při protirežimních demonstracích v Brestu, Vitebsku a dalších běloruských městech.

Nedělní protest se koná již desátý víkend v řadě, přičemž nedělní manifestace mívají zpravidla nejvyšší účast.

Bezpečnostní složky v poslední době přitvrdily ve svém postupu vůči demonstrantům, od začátku protestů zatkly podle agentury Reuters na 13 000 lidí. Ministerstvo vnitra tento týden otevřeně pohrozilo použitím střelných zbraní a ostré munice. Opozice oproti tomu vyzývá k poklidným protestům a násilí odsuzuje.

„Toto je první pochod od té doby, co úřady pohrozily použitím střelných zbraní. Ale ani to nezastavilo protesty, které získají jiné formy, ale neodumřou,” řekl podle agentury AP šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

V sobotu se v Minsku uskutečnil protestní pochod žen a studentů, při němž bylo podle ministerstva vnitra zatčeno 58 demonstrantů. Kromě opozice byly v sobotu k vidění také manifestace stoupenců Lukašenka. Jejich shromáždění na rozdíl od těch opozičních úřady povolily.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která se záhy po volbách uchýlila do litevského exilu, dala minulý víkend Lukašenkovi ultimátum, aby do příští neděle odstoupil a propustil všechny politické vězně. V opačném případě bude podle jejích slov čelit celostátní stávce, která ochromí Bělorusko.

„Začne celostátní stávka všech podniků, všechny silnice budou zablokované, prodej ve státem vlastněných obchodech se zhroutí,” uvedla v prohlášení Cichanouská. Demonstranti v neděli v Minsku pochodovali ulicí, kde se nachází několik továren a dalších podniků. Provolávali přitom hesla: „Stávka!” či „Dělníci jsou s lidem!”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků