Hlavní obsah
Ahmed Hamed (vlevo) u soudu v Szegedu Foto: MTI

V Maďarsku poslali na sedm let do vězení Syřana za násilnosti na hranicích se Srbskem

Na sedm let poslal ve středu do vězení soud v maďarském městě Szeged Syřana Ahmeda Hameda za účast na násilném proniknutí migrantů na maďarské území, ke kterému došlo 16. září 2015 na srbsko-maďarském hraničním přechodu Horgoš–Röszke. Podle agentury MTI ho soud uznal vinným z terorismu a z násilného překročení hranice. Rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Ahmed Hamed (vlevo) u soudu v Szegedu Foto: MTI
V Maďarsku poslali na sedm let do vězení Syřana za násilnosti na hranicích se Srbskem

Syřan může být podmíněně propuštěn až po odpykání dvou třetin trestu. Soud zároveň vyhostil Ahmeda Hameda na deset let. Prokurátor ve své řeči žádal sedmnáct let vězení a doživotní vyhoštění z území Maďarska. Ahmed Hamed u soudu opakovaně tvrdil, že je nevinen a násilností se nezúčastnil.

Hamedův obhájce Péter Bárándy naopak navrhoval, že jeho mandant by měl být souzen za pokus o násilný čin vůči úřední osobě, a nikoli z terorismu. Bárándy tvrdil, že Hamed házel kameny po policistech na maďarské hranici ze zoufalství a ve stavu omezené schopnosti úsudku. Bárándy argumentoval i tím, že Syřan měl platný pas a požadoval zrušení obvinění z ilegálního překročení hranice.

Odvolací soud loni Hamedovi zrušil původní desetiletý trest. „Nejsem terorista. Nechtěl jsem porušit maďarské zákony,” tvrdil loni u odvolacího soudu Syřan. Podle obhájce Pétera Bárándyho se Hamed naopak snažil pomocí megafonu uklidňovat ostatní migranty. [celá zpráva]

Skupina migrantů zaútočila 16. září 2015 na hraniční přechod Horgoš–Röszke a snažila se dostat ze Srbska na maďarské území. Útočníci kameny napadli policisty, kteří proti nim použili vodní dělo a slzný plyn. Při incidentu bylo zraněno 15 maďarských policistů a přes 100 migrantů. Hamed měl podle obžaloby vyzývat migranty pomocí megafonu k útoku a opakovaně házet kameny na zasahující policisty. [celá zpráva]

Hameda, který sám předtím žil už 10 let zcela legálně na Kypru, zadrželi po třech dnech od incidentu v maďarském městě Győr. Syřan tvrdí, že chtěl jen dostat do bezpečí na území Evropské unie členy své rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků