Hlavní obsah
Italský premiér Silvio Berlusconi se nevzdává a bojuje, aby unikl soudním procesům. Foto: Thomas Peter, Reuters

V Itálii se projednává zákon, který umožní Berlusconimu uniknout soudům

Italský Senát se začal zabývat návrhem zákona o reformě soudnictví, který předložila vládní pravice a který by měl omezit maximální délku procesů. Nad novelou se ale vznáší stín osobních zájmů premiéra Silvia Berlusconiho, obviněného z daňových úniků a úplatků.

Italský premiér Silvio Berlusconi se nevzdává a bojuje, aby unikl soudním procesům. Foto: Thomas Peter, Reuters
V Itálii se projednává zákon, který umožní Berlusconimu uniknout soudům

Jak upřesnil deník La Repubblica, návrh počítá s tím, že soudní řízení včetně případných odvolání by měla trvat maximálně šest let. Italská justice je neslavně proslulá zdlouhavým projednáváním případů a dospět ke konečnému verdiktu někdy trvá více než desetiletí. Na návrhu se Berlusconi shodl s Gianfrankem Finim, lídrem pravicového proudu v jeho straně Lid svobody, a předsedou Sněmovny. [celá zpráva]

Premiér ale původně požadoval i zkrácení promlčecí lhůty řízení na dva roky, s tím však Fini nesouhlasil. Podle něj by to totiž vedlo k přerušení desetitisíců právě probíhajících procesů.

Berlusconi byl kvůli Finiho postoji podle listu viditelně rozladěn. Novela v současném znění totiž premiéra uchrání před procesem, kde je jeho mediální společnost Mediaset obviněna z daňových úniků. Neplatí to však o případě Mills, ve kterém obžaloba hrozí, že se obrátí na ústavní soud a tím proces zmrazí. Premiér zde čelí obvinění, že v roce 1997 dal svému advokátovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek v přepočtu asi 10,5 miliónu korun. Mills byl letos kvůli křivému svědectví odsouzen na čtyři a půl roku vězení.

V říjnu italský ústavní soud ve středu zrušil zákon o imunitě vysokých vládních činitelů, když jej označil za odporující ústavě. Může tak být obnoveno vyšetřování případů premiéra Silvia Berlusconiho a tří dalších vysokých politiků, kteří se zákonem přijatým v roce 2008 kryli před soudním stíháním. [celá zpráva]

Na Berlusconiho spolupracovníka vydali zatykač

Neapolské státní zastupitelství vydalo zatykač na čelného funkcionáře Berlusconiho strany Lid svobody (PDL) v Kampánii Nicolu Cosetina pro podezření ze styků s mafií. Cosetino, který je současně státním tajemníkem v ministerstvu hospodářství, je údajně zapleten do podezřelých obchodů s neapolskou odnoží mafie Camorra v oblasti likvidace odpadu.

Berlusconiho právník Nicola Ghedini označil zatykač za „politický manévr“, jehož cílem je znemožnit Cosetinovu další politickou kariéru. Měl to totiž být hlavní kandidát PDL v březnových regionálních volbách v Kampánii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků