Hlavní obsah
Thierry Baudet, Fórum pro demokracii Foto: Peter Dejong, ČTK/AP

V eurovolbách v Nizozemsku uspěli podle odhadů socialisté i pravicoví populisté

Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla v pátečních volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku se ziskem 11,2 procenta hlasů a tří mandátů. Vyplývá to podle agentur Reuters a AP z odhadů výsledků hlasování. Vítězem se ale podle těchto údajů překvapivě nestala liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

Thierry Baudet, Fórum pro demokracii Foto: Peter Dejong, ČTK/AP
V eurovolbách v Nizozemsku uspěli podle odhadů socialisté i pravicoví populisté

Rutteho liberálové skončili až druzí za vítěznou Stranou práce (PvdA), která si podle nizozemské televize NOS připsala 18,4 procenta hlasů, a nepotvrdili tak pozici favorita nizozemské části eurovoleb, když získali jen 14,6 procenta hlasů.

Největší počet z 26 křesel náležejících Nizozemsku patrně obsadí socialisté. Podle Reuters budou mít pět europoslanců. To je povzbudivé pro místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, který je lídrem nizozemských socialistů a zároveň kandidátem evropské socialistické frakce na příštího předsedu Evropské komise.

Úspěšná je premiéra v eurovolbách i pro Fórum pro demokracii, i když průzkumy jim předpovídaly až 15procentní zisk. Strana, kterou v roce 2016 založil nyní 36letý novinář Thierry Baudet, se staví proti přistěhovalectví, je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Geert Wilders, Strana pro svobodu (PVV)

Foto: Phil Nijhuis, ČTK/AP

Dohromady by měli získat nizozemští pravicoví populisté v Evropském parlamentu čtyři křesla. Protievropsky zaměřená Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, které část voličů patrně přebrala podobně vyprofilovaná FvD, dostala 4,1 procenta hlasů, což jí vyneslo jeden mandát v Evropském parlamentu.

Volební úspěch populistů v Nizozemsku se očekával. Navíc možná potvrzuje téměř celoevropský trend posilování těchto formací.

Voliči v Nizozemsku a v Británii v pátek byli prvními, kdo začali hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nové složení jediné přímo volené instituce Evropské unie bude ale jasné až v neděli večer po 23:00, kdy skončí hlasování v poslední z 28 členských zemí společenství.

Nepřímý dopad bude mít hlasování na celou podobu EU v příštích letech. Volby nejspíš ukončí dlouholetou neformální velkou koalici evropských lidovců a sociálních demokratů, která měla po desetiletí klíčový vliv na vývoj a integraci unie. Očekává se totiž posílení populistických a protiunijních stran v řadě zemí bloku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků