Hlavní obsah
Tank okupačních vojsk na snímku z roku 1968 Foto: Profimedia.cz

Uznejme sovětské okupanty ČSSR za válečné veterány, navrhli ruští komunisté

Trojice komunistických poslanců ruské Státní dumě předložila návrh přiznat sovětským vojákům, kteří v roce 1968 okupovali Československo, statut válečných veteránů. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj” bylo podle nich potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.

Tank okupačních vojsk na snímku z roku 1968 Foto: Profimedia.cz
Uznejme sovětské okupanty ČSSR za válečné veterány, navrhli ruští komunisté

Poslanci Jurij Sinělščikov, Nikolaj Kolomejcev a Sergej Rešulskij navrhují, aby se přiznání výhod válečných veteránů týkalo lidí starších 67 let, kteří "projevili statečnost a pevnost při plnění vojenských povinností v podmínkách válečného stavu v ČSSR od srpna do listopadu 1968".

NATO prý chtělo zaútočit na ČSSR

Opoziční síly v ČSSR podle zmíněných poslanců zahájily přípravu státního převratu s cílem likvidace socialistického zřízení a sblížení s tehdejším západním Německem. Do ČSSR prý přijelo celé velení západoněmeckého armádního sboru, aby vytyčilo trasy chystaného útoku NATO. Proto prý Varšavská smlouva musela zasáhnout, aby "skoncovala s mnichovanskou politikou" československého vedení.

V Rusku nyní žije asi 20 tisíc lidí, kteří se okupace ČSSR přímo účastnili. Ruskou státní pokladnu by podle agentury RIA Novosti opatření stálo ročně 119 miliónů rublů (téměř 44 miliónů korun).

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989.

Zásah podle ruských poslanců nebyl zbytečný, protože došlo "k upevnění ekonomického potenciálu ČSSR" po dobu dalších 22 let. Po roce 1990 ale bývalé státy Varšavské smlouvy "ztratily svou národní svrchovanost a prudce snížily svůj ekonomický potenciál a životní úroveň obyvatelstva".

Navrhovatelé se snaží vyvrátit představy, že okupace Československa nebyla bojovou akcí. K "aktivním bojovým operacím" sice nedošlo, ale k častým ozbrojeným srážkám podle nich ano. Poslanci jmenují údajné přestřelky u Banské Bystrice a Rakovníku. Při "operaci Dunaj" podle nich zahynulo nejméně 105 sovětských vojáků. Řády za statečnost dostalo prý přes tisíc sovětských vojáků.

Předvolejte si velvyslance, žádá TOP 09

Návrh ruských poslanců už kritizovali představitelé opoziční TOP 09 kvůli "zkreslování historie".

"Odmítáme jakékoli historické posouvání událostí spojených s rokem 1968," napsali v tiskovém prohlášení čestný předseda strany, poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem a europoslancem Jaromírem Štětinou.

Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyzvali, aby si povolal ruského velvyslance v Česku k podání vysvětlení. "Zároveň ho žádáme, aby český velvyslanec v Moskvě v této věci také konal," sdělili. Ministerstvo zatím ruský návrh nekomentovalo, Irena Valentová z tiskového oddělení úřadu ale řekla, že se vyjádření připravuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků