Hlavní obsah
Petro Porošenko Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Už ne protiteroristická operace. Porošenko mění strukturu velení na východě Ukrajiny

Bojové akce na východě Ukrajiny a v samozvané Luhanské a Doněcké republice povede ukrajinská armáda, oznámil v pondělí prezident Petro Porošenko. Velitelem byl jmenován generálporučík Serhij Najev, uvedla agentura Unian.

Petro Porošenko Foto: Eduardo Munoz, Reuters
Už ne protiteroristická operace. Porošenko mění strukturu velení na východě Ukrajiny

„Protiteroristická operace skončila, odpor proti ruskému agresorovi bude ale ukončen až po osvobození posledního kousku ukrajinské země, což platí pro území Luhanské a Doněcké oblasti i pro okupovaný Krym,“ uvedl Porošenko.

Takzvanou protiteroristickou operaci, která začala v dubnu roku 2014, řídila oficiálně ukrajinská kontrarozvědka SBU, ale velení armády přebíralo stále větší část velitelských pravomocí. Nyní jsou tedy protiteroristické operace ukrajinské armády, policie a dobrovolnických sborů nahrazeny „operacemi sjednocených sil“ pod jednotným velením ukrajinské armády.

Změna struktury velení vychází ze zákona o dočasně okupovaných oblastech schváleného v parlamentu 18. dubna. Zákon stanoví, že jednotky armády, ministerstva vnitra, tajné služby, policie a národní gardy budou napříště podléhat jednotnému velení, jehož nejvyššího představitele jmenuje prezident na základě doporučení generálního štábu ukrajinské armády.

Podle Porošenka vytvořením jednotného velení vznikají předpoklady k tomu, aby se naplnily paragrafy zákona o reintegraci Luhanské a Doněcké oblasti, schváleného letos v lednu. Zákon, který označuje území ovládané proruskými separatisty za zónu okupovanou Ruskem, je podle Moskvy popřením minských mírových dohod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků