Hlavní obsah
Policisté odvezli tělo atentátníka. Foto: Matthieu Alexandre, ČTK/AP

Útočník z Champs-Élysées slíbil věrnost Islámskému státu

Adam Dzaziri, který zaútočil v pondělí na policisty na pařížské třídě Champs-Élysées, slíbil věrnost Islámskému státu, napsal v úterý server týdeníku Focus s odkazem na informace vyšetřovatelů. Při prohlídce jeho bytu se totiž našel dopis na rozloučenou, v němž jednatřicetiletý muž svůj čin vysvětluje.

Policisté odvezli tělo atentátníka. Foto: Matthieu Alexandre, ČTK/AP
Útočník z Champs-Élysées slíbil věrnost Islámskému státu

V dopise vyjadřoval podporu teroristickému uskupení IS, ovládajícímu část Sýrie a Iráku. Svěřil se také, že hrál "dvojí hru", když si jako sportovní střelec pořídil arzenál zbraní, ale pomýšlel na spáchání teroristického útoku.

Dzaziri sice nebyl nikdy trestán, ale byl od roku 2015 evidován a sledován kvůli svému radikalismu.

Policie prohledala útočníkův byt a podnikla razii v jeho okolí. Zatkla jeho bývalou manželku, bratra, švagrovou i otce, kteří žijí asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Djaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní zásah po útoku na Champs-Élysées

Video: Reuters

Otázky ale vzbuzuje fakt, že Djaziri měl zbrojní průkaz na sportovní zbraně a ačkoliv byl sledován kvůli sympatiím, které vyjadřoval islámskému radikalismu, byl mu průkaz prodloužen o dalších pět let. V jeho bytě se našly další střelné zbraně. Celkově jich vlastnil devět, z toho tři vyžadující úřední povolení.

Incident se stal v pondělí odpoledne asi 300 metrů od Velkého paláce. Renault řízený Dzazirim naboural policejní dodávku a vzápětí začal hořet. Policisté auto uhasili a z vozu vytáhli řidiče, který později zemřel. V jeho autě byla také nalezena automatická puška a plynová bomba. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků