Hlavní obsah

Ústřední ruský modul ISS přesluhuje

Centrální modul mezinárodní vesmírné stanice ISS Zarja přesluhuje. Překročil i dobu, po kterou byla garantována jeho funkčnost. V kritickém stavu je systém telemetrického řízení, uvedla ruská agentura RBK s odvoláním na chystanou zprávu ruských expertů o stavu ISS, na které se podíleli i specialisté z moskevského centra M. V. Chruničeva, které modul navrhlo.

Ústřední ruský modul ISS přesluhuje

„Značná část z elektronického vybavení na palubě je daleko za hranicí záruky a garantované funkce,“ uvádí zpráva. Experti dodali, že doba životnosti modulu Zarja vypršela v roce 2013. Pak ale byla prodloužena do roku 2024, s čímž souhlasili všichni zúčastnění na provozu ISS.

V kritickém stavu je blok telemetrického řízení BR-9CY-8, jehož životnost byla překročena více než čtrnáctkrát. Kvůli tomu kosmonauti při plnění rutinních úkolů používají data z amerického segmentu ISS.

Chruničevovo středisko ale podotklo, že žádné připomínky k fungování modulu Zarja nebyly.

Modul Zarja byl na oběžnou dráhu vyslán v listopadu 1998 jako základní část ISS. Každoročně na jeho udržování Rusko vynakládá 1,5 miliardy dolarů (přes 33 miliard korun), uvedla RBK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků