Hlavní obsah
Středoamerický migrant se snaží překonat hraniční bariéru mezi Mexikem a USA. Foto: Hannah Mckay, Reuters

USA zpřísnily podmínky pro azyl, čelí kritice OSN

Americká administrativa v pondělí odepřela právo na azyl osobám vstupujícím na americké území ze třetí země, nikoli tedy přímo z domovského státu. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kritizuje toto zpřísnění podmínek pro získání azylu ve Spojených státech. Nová omezení ohrozí zranitelné lidi prchající před násilím.

Středoamerický migrant se snaží překonat hraniční bariéru mezi Mexikem a USA. Foto: Hannah Mckay, Reuters
USA zpřísnily podmínky pro azyl, čelí kritice OSN

„Ohrozí to zranitelné lidi, kteří potřebují mezinárodní ochranu před násilím a pronásledováním,” uvedl UNHCR v prohlášení se zřetelem na brutalitu středoamerických gangsterských band a vyjádřil nad novým krokem americké vlády „hluboké znepokojení”. V nebezpečí nyní budou podle něj hlavně „zranitelné rodiny”.

Opatření americké vlády, které platí od úterý, je namířeno především proti uprchlíkům ze středoamerických států Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko.

Podle dosud platných pravidel neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. V Severní Americe má tento status zatím jen Kanada. Nyní nebudou mít právo na azyl ani občané třetích zemí, kteří přijdou do Spojených států přes jižní hranici s Mexikem.

USA čelí vlně migrantů z Latinské Ameriky 

USA si v rámci dohody s Mexikem, která zajistí, že na mexické zboží nebude uvaleno clo, vymohly, že se sníží počet migrantů. Pokud k tomu nedojde, bude Mexiko uznáno jako bezpečná země. [celá zpráva]

Podle vládních statistik přejde americko-mexickou hranici měsíčně několik desítek tisíc středoamerických rodin. Jejich počty přitom neustále rostou.

UNHCR připustil, že „azylový systém Spojených států je pod významným tlakem”. „Bude-li potřeba, jsme připraveni hrát konstruktivní roli ve snaze tento tlak zmírnit,” dodal vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků