Hlavní obsah
Demonstrant před vládní budovou v Kyjevě Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Ukrajinští gubernátoři hromadně skládají funkce

Vlna revolučních událostí v Kyjevě dorazila do provincií, demisi podala velká skupina gubernátorů dosazených svrženým prezidentem Viktorem Janukovyčem. Oznámila to v pondělí ukrajinská média.

Demonstrant před vládní budovou v Kyjevě Foto: David Mdzinarishvili, Reuters
Ukrajinští gubernátoři hromadně skládají funkce

Bez gubernátora jsou prakticky všechny oblasti na západě země, ale i Mykolajivská oblast na jihu nebo Kirovohradská a Kyjevská oblast v centrální části země.

Gubernátor je v ukrajinském politickém systému zmocněncem centrální státní správy a jmenuje ho prezident. Prakticky všichni dosavadní gubernátoři byli členy prezidentské Strany regionů. Mnozí z nich ještě před opuštěním úřadu ze strany odešli.

Zatímco ale na západě, například ve Lvově či Ternopilu, gubernátora z úřadu vyhnali demonstrující zastánci proevropské orientace, v Sevastopolu na Krymu byl naopak gubernátor sesazen kvůli loajalitě vůči novému režimu v Kyjevě.

Charkovský gubernátor Michail Dobkin uprchl do Ruska. Na jeho opuštěné sídlo podle ruské agentury ITAR-TASS zaútočila asi stovka ozbrojenců, kteří kanceláře obsadili s použitím obušků a železných tyčí. Policie údajně jejich akci jen přihlížela.

Hledají ukradené zbraně

Ve Lvově na západě země panuje klid a policie v pondělí převzala ochranu pořádku, na který v minulých dnech dohlížely oddíly dobrovolníků.

Související témata

Protesty na Ukrajině trvají dva měsíce.

Foto: ČTK/AP

Ukrajinci v Kyjevě v lednu připomínali Stepana Banderu

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

Policejní šéf prohlásil, že při převzetí moci opozicí minulý týden z policejních skladů zmizela asi tisícovka střelných zbraní. Většina z nich byla nalezena, ale asi 400 pušek a pistolí policisté stále postrádají. Pokud budou v dohledné době vráceny, policie proti jejich držitelům nezasáhne, řekl Zjubanenko. Oznámil zároveň, že zákaz nočního prodeje alkoholu bude ve městě platit ještě další tři dny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků