Hlavní obsah
 

Ukrajinský prezident dostal od opozice ultimátum

Nevypíše-li ukrajinský prezident Viktor Janukovyč předčasné volby, které by vyřešily napětí v zemi, přejde opozice do ofenzivy. Ve středu večer to v Kyjevě prohlásil jeden z jejích zástupců, boxerský šampión Vitalij Kličko. Premiér Mykola Azarov připustil kompromisy, ultimáta by však podle něj opozice dávat neměla.

 
Ukrajinský prezident dostal od opozice ultimátum

Kličko před davem protestujících připomněl odpolední schůzku opozičních předáků s prezidentem a zopakoval, že Janukovyč má možnost ukončit roztržku “bez krveprolití“, vypsáním voleb. „Pokud prezident zítra neodpoví,... přejdeme do útoku,“ prohlásil.

Podpořil ho další z opozičních vůdců Arsenij Jaceňjuk, když uvedl, že vláda má 24 hodin na to, odpovědět na požadavky demonstrantů. „Pokud se to nestane, společně vyrazíme na pochod,“ řekl a varoval, že protestující nezastaví ani policejní střelba.

Kličko také demonstranty vyzval, aby neustupovali policejním jednotkám chystajícím se vyklidit jejich tábor na náměstí Nezávislosti.

Vitalij Kličko promlouvá k demonstrantům v Kyjevě

Foto: Reuters

Jakákoliv ultimáta odmítl premiér Mykola Azarov, který o den dříve prohlásil demonstranty za teroristy a pravicové radikály. V rozhovoru pro BBC řekl, že protestující mají být skromnější. „Měli by se vzdát jazyka ultimát. Jsme připraveni ke kompromisům a dohodnout se. Opoziční vůdci by měli chápat, že i oni nesou odpovědnost za to, že nepropukne občanská válka. Vláda tomu rozumí,“ uvedl Azarov.

Opoziční tábor na náměstí Nezávislosti v Kyjevě

Foto: Gleb Garanich , Reuters

Až sedm obětí

V Kyjevě nadále proti sobě stojí policejní kordony a demonstranti odmítající opustit barikády. Ve čtvrtek ráno stoupal černý dým ze zapálených pneumatik, které značily hranici mezi oběma tábory.

Demonstranty od policistů dělí hranice zapálených pneumatik.

Foto: Reuters

Střety si vyžádaly už stovky zraněných a nejméně dva mrtvé, které potvrdilo ministerstvo vnitra. Podle opozice ale může být smrtelných případů nově až sedm.

Související téma

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků