Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

Ukrajinská opozice prý v ČR vyráběla důkazy o podílu Janukovyče na vraždě

V České republice se připravovala akce, jejímž cílem bylo kompromitovat ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V pátek to v rozhovoru pro deník Segodňa prohlásil první náměstek ukrajinské generální prokuratury Renat Kuzmin. Současně však dodal, že informace nejsou ověřené a je třeba je ještě zkoumat.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters
Ukrajinská opozice prý v ČR vyráběla důkazy o podílu Janukovyče na vraždě

Provokační kampaň proti Janukovyčovi měla v Česku chystat ukrajinská opozice. Cílem mělo být vyrobení důkazů o prezidentově podílu na vraždě vlivného politika a podnikatele Jevhena Ščerbaně v roce 1996.

Podnikatel a politik Ščerbaň byl zastřelen v roce 1996 na letišti v Doněcku. Útočníci vydávající se za letištní obsluhu tehdy zabili i jeho manželku a několik dalších lidí. Přežil Ščerbaňův tehdy 19letý syn, podařilo se mu skrýt pod autem. Ten pak Tymošenkovou obvinil z podílu na vraždě.

Expremiérka tehdy působila ve firmě JESU, která měla vraždu objednat přes tehdejšího předsedu vlády Pavla Lazarenka, který je rovněž ve vězení.

Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí.

Režim viní Tymošenkovou

Vyšetřování bylo uzavřeno počátkem letošního roku se závěrem, že zločin si objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Expremiérka ale obviněna nebyla. V případě obvinění a odsouzení by jí hrozilo doživotí.

Tymošenková obvinění rozhodně odmítá, podle jejích obhájců mohl mít ve zločinu prsty Janukovyč, její hlavní politický oponent.

"Motiv k vraždě měl Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," prohlásil letos v lednu advokát Serhij Vlasenko.

Související témata

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková

Foto: Gleb Garanich , Reuters

Kuzmin v rozhovoru pro list Segodňa řekl, že v Praze se s lidmi Tymošenkové sešel bývalý major ukrajinské prezidentské ochranky Mykola Melnyčenko. Obdržel od nich návrh, aby část důkazů, jež má prý k dispozici, zfalšoval tak, aby podezřelým ve Ščerbaňově kauze se stal Janukovyč. "Všechno je to třeba objasnit," řekl Kuzmin, aniž dodal další podrobnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků