Hlavní obsah
Ukrajinští vojáci v Kramatorsku Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Ukrajinská armáda používá zakázaný fosfor, máme o tom důkazy, tvrdí Rusko

Rusko ve středu znovu obvinilo ukrajinskou armádu z použití zakázaných bomb s fosforem. Podle mluvčího ruského Vyšetřovacího výboru Vladimira Markina to dokazují rozbory půdy z obcí na východní Ukrajině, kde ukrajinské síly bojují se vzbouřenci.

Ukrajinští vojáci v Kramatorsku Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters
Ukrajinská armáda používá zakázaný fosfor, máme o tom důkazy, tvrdí Rusko

"Hlavní správa vyšetřování získala při prověřování bojových prostředků použitých v Doněcké a Luhanské oblasti nezvratné důkazy o tom, že ukrajinská armáda použila proti civilnímu obyvatelstvu zakázané zbraně," řekl Markin.

Podle soudní chemické expertízy byly v půdních vzorcích získaných v obci Semenivka a ve městě Slavjansk v Doněcké oblasti zjištěny stopy zplodin hoření zápalné směsi, která slouží jako náplň min a leteckých pum. "Jde fakticky o smrtonosnější variantu nábojů, které se dříve plnily bílým fosforem," uvedl mluvčí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Poprvé říkají, že mají důkazy

Rusko obvinilo Ukrajinu z nasazení munice s fosforem už dříve, naposledy tak minulý měsíc učinil Viktor Poznihir z generálního štábu ruské armády. [celá zpráva]

Tentokrát ale Rusové tvrdí, že mají jasné důkazy. Kyjev obvinění odmítá.

Použití fosforu je v rozporu se Ženevskou konvencí z roku 1980.

Ruští vyšetřovatelé nyní podle Markina zjišťují konkrétní odpovědnost ukrajinských vojenských velitelů. Podle norem ruského práva i mezinárodních právních norem prý budou pohnáni k odpovědnosti.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

Dělostřelecké náboje s bílým fosforem používala i izraelská armáda při ofenzivě v pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009. Bílý fosfor se ve vzduchu vznítí a pak se přichytí ke kůži a pálí tkáň. Zbraň se původně využívala k poskytnutí clony bojujícím jednotkám a také k označení nepřátelského cíle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků