Hlavní obsah

Udávejte anarchisty, vybízí občany londýnská policie

Novinky,

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Londýn

Londýnská policie vydala minulý týden leták varující před teroristy, podle něhož se má přítomnost anarchistů okamžitě hlásit policii. Uvedl to v pondělí list Guardian s tím, že anarchisté proti dokumentu protestují. Považují ho za pronásledování kvůli politickému přesvědčení.

Foto: Andrew Winning , Reuters

Demonstranti v Londýně stříkají při protestech proti zvýšení školného nápisy na policejní anton

Článek

V dokumentu, který vznikl na základě doporučení protiteroristického oddělení, není uvedena žádná jiná politická skupina než anarchisté. V letáku vedle symbolu anarchistického hnutí stojí: „Anarchismus je politická filozofie, která považuje stát za nežádoucí, zbytečný a zhoubný. Místo toho propaguje společnost bez státu nebo anarchii. Jakákoli informace vztahující se k anarchistům, by měla být sdělena místní policii.“

Leták navíc věnuje mnohem menší pozornost islámským teroristům. Vedle vlajky se zlatým terčem a arabským nápisem stojí jen: „Často ji můžete vidět, jak ji používá al-Káida v Iráku. Pokud tento obrázek spatříte, měli byste informovat policii.“

Pobouření anarchisté

Anarchista Jason Sands z jižní části Londýna říká: „Nefér to naznačuje, že kdokoli, kdo je spojen s anarchistickým hnutím, by měl být oznámen policii a že je zapojen do nebezpečných činností. Na samotné filozofii nic zločinného není. Konvence o lidských právech zakazuje diskriminaci lidí na základě jejich politického přesvědčení a už požadavek o poskytnutí informací ze strany policie vypadá jako její porušení.“

Sean Smith z britské sekce anarchosyndikalistické Asociace pracujících otevřeně připustil: „Jsme revoluční iniciativa.“ Přesto je přesvědčen, že nemá být pronásledována: „Členové naší organizace věří, že lze dosáhnout radikálních sociálních změn ve společnosti organizací společnosti a pracovišť, nikoli teroristickými činy.“

Na závěr ale dodal k letáku: „Je to docela absurdní, ale nikoli překvapující, když stát chce kriminalizovat ideje, které považuje za nebezpečné pro své vlastní přežití.“

Anarchisté se v pondělní době účastnili několika protestů v Británii, které se zvrhly v násilí, při němž byly poškozovány obchody a napadeno i auto s princem Charlesem. Jejich činy si však nevyžádaly životy lidí, jako akce teroristů.

Reklama

Výběr článků

Načítám