Hlavní obsah
Luca Traini, který měl z jedoucího vozu střílet po migrantech. Foto: Uncredited, ČTK/AP

U podezřelého ze střelby na cizince v Itálii našli Mein Kampf

Sobotní střelba z auta na lidi tmavé pleti ve městě Macerata rozpoutala v předvolební Itálii bouřlivou debatu o migraci a rasismu. U 28letého podezřelého jménem Luca Traini se totiž podle nedělní zprávy tiskové agentury ANSA našla kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf (Můj boj). Při sobotním zatčení navíc udělal fašistický pozdrav.

Luca Traini, který měl z jedoucího vozu střílet po migrantech. Foto: Uncredited, ČTK/AP
U podezřelého ze střelby na cizince v Itálii našli Mein Kampf

Střelba si vyžádala šest zraněných, z nichž jeden je v kritickém stavu. Šlo o africké migranty z Mali, Ghany a Nigérie. Jedna z obětí je žena. Někteří z nich žijí podle policie v Itálii již delší dobu, jiní jsou žadateli o azyl. Jsou ve věku 22 až 33 let.

Střílel i na sídlo vládní strany

Pachatel jednal sám a svůj čin dopředu plánoval, jak uvedl italský ministr vnitra Marco Minniti. Čin podle něj nese stopy rasové nenávisti. „Jde o pravicový extremismus s jasným odkazem na fašismus a nacismus,” dodal. Agentura DPA informovala, že z auta se střílelo i na sídlo vládní levicové Demokratické strany (PD).

„Skončil jsem tu jen proto, jakou mám barvu kůže,” řekl v neděli listu La Stampa jeden ze zraněných, 25letý Nigerijec. „Zranění, které mi vhání slzy do očí, není vidět. V mém nitru to vypadá mnohem hůře, než se zvenčí zdá,” přidala se 29letá žena, která při útoku utrpěla zranění nohy.

Snímek z italského města Macerata, kde útočník zranil několik lidí.

Foto: Guido Picchio, ČTK/AP

Traini byl zadržen krátce po střelbě a převezen do vazební věznice v Anconě. Podle italských médií, která se odvolávají na zdroje z vyšetřování, neprojevil nad svým činem žádnou lítost.

Údajná pomsta

Agentura ANSA napsala, že se u něj při domovní prohlídce našla kromě Mein Kampfu i kniha o fašistickém vůdci Benitovi Mussolinim, krajně pravicové propagandistické materiály či vlajka s keltským křížem, kterou používají příznivci myšlenky nadřazenosti bílé rasy.

Bezprostředním důvodem, proč se Traini rozhodl střílet na migranty z Afriky, byla podle italských médií touha pomstít vraždu 18leté Římanky Pamely Mastropietrové, která se údajně stala obětí drogového dealera původem z Nigérie.

Řada italských politiků vyjádřila obavu, že střelba v Maceratě poznamená kampaň před parlamentními volbami, které se v Itálii budou konat 4. března. Nemálo politiků již v sobotu čin v Maceratě odsoudilo a varovalo před eskalací násilí.

Deník La Repubblica připomněl, že Traini loni zcela neúspěšně kandidoval v italských komunálních volbách za protiimigrační stranu Liga Severu. Dosud nebyl trestán, nyní měl však střílet z vozu Alfa Romeo na několika místech města. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků