Hlavní obsah
Donald Tusk líbá svou ženu Malgorzatu. Foto: Wojciech Olkusnik, Reuters

Tusková píše v knize o zklamání, nevěře i alkoholismu

Pětatřicetiletou trnitou cestu po boku jednoho z nejznámějších polských politiků, v níž nechyběly nevěra, odcizení ani alkohol, líčí na 400 stránkách své knihy nazvané Mezi námi Malgorzata Tusková (56), manželka šestapadesátiletého polského premiéra Donalda Tuska.

Donald Tusk líbá svou ženu Malgorzatu. Foto: Wojciech Olkusnik, Reuters
Tusková píše v knize o zklamání, nevěře i alkoholismu

Dvojici studentů Gdaňské univerzity bylo jednadvacet, když se unáhleně rozhodla pro svatbu. „Přísní rodiče mi nedovolili být s Donaldem déle než do desáté hodiny večer, takže jsme se rozhodli, že se vezmeme,“ vrací se Malgorzata Tusková vzpomínkami.

Bydleli v minibytě o dvanácti čtverečních metrech. Donald v noci ve tři hodiny vstával a chodil drhnout paluby lodí v přístavu v Gdyni a ještě prodával knihy v podchodu na nádraží, aby měli z čeho žít. Chudoby a strádání si přesto užili až nad hlavu. „Tehdy jsem se naučila žít skromně a hlavně šetřit,“ napsala.

Rozvod na spadnutí

„Byli jsme šest let manželé a synu Michalovi byly necelé dva roky, když jsem už nedokázala s Donaldem žít. Přehlížel mě, ponižoval, ustrkoval, vynucoval si to svoje a vůbec se o mě nezajímal,“ postěžovala si na stránkách své autobiografie.

„Už jsem nechtěla, aby mi dál ničil život, takže jsem se rozhodla pro rozvod. Všichni okolo nás nepochybovali o tom, že se definitivně rozcházíme, už jsem si za něho hledala náhradu,“ vybavuje si.

Polský premiér Donald Tusk

Foto: Peter Andrews, Reuters

Na poslední chvíli ji ještě Donald uprosil a ona změnila stanovisko. „Prožili jsme spolu 35 let a mám pocit, že celou tu dobu nás stíhala jedna krize za druhou, a to i několikrát týdně,“ svěřila se manželka polského ministerského předsedy. „Neměla jsem v životě na růžích ustláno, spíš jako kdybych se celé ty roky prodírala trním, avšak zvykla jsem si a netvrdím, že nemám Donalda ráda.“

Na nákup i se smetím

Donald Tusk se od mládí náruživě zajímal o politiku a jeho žena ji naopak bytostně nesnášela. Mělo to však i své výhody. Doma se o politice příliš nehovořilo, žádná vládní dilemata se po večerech neprobírala.

Boj proti komunismu se tak neobešel bez mnoha lahví vodky a jeřabinové kořalky. „Muž se vrací domů spokojený a lehce opilý,“ píše autorka. „Bude líp, když tu svou revoluci provedete střízliví!“ láteřím naštvaná, protože nevím, co je pro ně důležitější: demonstrace, anebo pitka?“

„Jsem jeho žena, nikoli ministr, a tak poslat Donalda do obchodu nebo se smetím považuji celou dobu za něco normálního. Žádné hvězdné manýry mu doma netrpím. Navíc ho celou dobu tahám z oblaků zpět na zem, čímž mu, jak doufám, sloužím nejlépe, jak dovedu,“ píše Malgorzata Tusková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků