Článek
Ze čtyř hlavních oblastí britských návrhů Tusk vidí možnou dohodu ohledně měnové politiky, hospodářské soutěže a státní svrchovanosti.
"Čtvrtý koš o sociálních dávkách a volném pohybu osob je nejcitlivější. Bude vyžadovat důkladnou politickou diskusi na našem prosincovém setkání," poznamenal předseda Evropské rady.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Naším cílem je najít řešení, které vyjde vstříc očekáváním britského premiéra (Davida Camerona) a současně zpevní základy, na kterých leží EU.
Není podle něj totiž shoda ohledně britského požadavku, aby lidé přicházející do Británie z jiných zemí Unie měli nárok na sociální dávky až poté, co budou v Británii čtyři roky žít a přispívat do sociálního systému.
"Naším cílem je najít řešení, které vyjde vstříc očekáváním britského premiéra (Davida Camerona) a současně zpevní základy, na kterých leží EU," napsal bývalý polský premiér v dopise adresovaném do metropolí unijních zemí před nadcházejícím summitem EU, jemuž bude z titulu své funkce předsedat.
Británie jako destabilizační faktor
Tusk zdůraznil, že je naléhavě třeba najít dohodu s Cameronem. "Nejistota ohledně budoucnosti Británie v Evropské unii je destabilizační faktor. A proto musíme najít způsob, jak odpovědět britským obavám co nejrychleji," vyzval předseda Evropské rady nejvyšší představitele unijních zemí.

Britský premiér David Cameron
"Prosincový summit EU by měl odpovědět na všechny politické polemiky ve vztahu k procesu (kolem Británie). Po důkladné politické diskusi bychom měli být s to připravit konkrétní návrh ke konečnému přijetí v únoru (2016)," napsal také Tusk.
Cameron slíbil britským voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum o dalším členství země v EU. Varoval, že bez reforem, které by přiblížily evropskou integraci britským představám, hrozí odchod Spojeného království z osmadvacítky. To by podle mnohých analytiků EU velmi poškodilo. [celá zpráva]