Hlavní obsah
Turecká výzkumná loď Oruç Reis Foto: Yoruk Isik, Reuters

Turecko otočilo. Navzdory dohodě vyšle výzkumnou loď do sporné oblasti

Turecké námořnictvo oznámilo, že vyšle výzkumnou loď Oruç Reis do sporných oblastí Středozemního moře, na které si klade nároky stejně jako Řecko a Kypr. Uvedla to v pondělí stanice BBC a list Hürriyet. Turecko loď v září stáhlo, aby usnadnilo diplomatické řešení sporu mezi dvěma členskými zeměmi NATO. Minulý týden stáhlo z oblasti i další loď Yavuz. Nyní ale Ankara obrací.

Turecká výzkumná loď Oruç Reis Foto: Yoruk Isik, Reuters
Turecko otočilo. Navzdory dohodě vyšle výzkumnou loď do sporné oblasti

Turecko oznámilo, že Oruç Reis bude provádět desetidenní seizmický průzkum dna ve východním Středomoří jižně od řeckého ostrova Kastellorizo. Má tam od 22. října pátrat po ložiscích plynu pod mořským dnem. Loď budou doprovázet další dvě plavidla Ataman a Cengiz Han.

Právě pátrání po ložiscích plynu v této oblasti stálo za poslední eskalací napětí mezi Tureckem a Řeckem, když 10. srpna průzkumná loď Oruç Reis v doprovodu dvou válečných lodí začala pátrat jižně od řeckého ostrova Kastellorizo.

Řecko pak v oblasti uspořádalo manévry, ke kterým se připojila Francie a Itálie. [celá zpráva] Turecko v září loď stáhlo, což bylo vnímáno jako snaha zmírnit napětí, i když Ankara tvrdila, že loď odplula kvůli údržbě.

NATO zprostředkovalo dohodu

Spor se řešil nejen v EU, ale i na půdě NATO. Podle generálního tajemníka severoatlantického paktu Jense Stoltenberga se obě země na přelomu září a října domluvily na způsobu, jak předcházet incidentům mezi armádními plavidly a letadly, k nimž dochází kvůli sporům o průzkum těžby ropy ve Středozemním moři.

Napětí mezi Tureckem a Řeckem se vyostřilo na konci loňského roku, když se Turecko domluvilo s vládou v Libyi na rozdělení dna, přičemž obešlo nároky Kypru a Řecka s tím, že se výlučné ekonomické zóny musejí určovat jen podle délky pobřeží a pominou se u ostrovů.

Řecko a Egypt pak podepsaly vlastní dohodu, tu na počátku srpna Turecko označilo ze neplatnou a prázdnou a uvedlo, že Oruç Reis může provádět průzkum jižně od Kastelloriza. Kastellorizo se nachází v šelfu u tureckého pobřeží, ale je to řecký ostrov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků