Hlavní obsah
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu Foto: Osman Orsal, Reuters

Turecko hrozí EU kvůli předsednictví Kypru

Vztahy Turecka a Evropské unie, do které dlouho chtělo vstoupit, se dále zhoršily. Turecko pohrozilo, že vztahy s unií zmrazí, pokud se v ní v červenci 2012 ujme předsednictví Kypr a nebude do té doby vyřešena otázka jeho opětného sjednocení. V Ankaře to ve středu řekl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu Foto: Osman Orsal, Reuters
Turecko hrozí EU kvůli předsednictví Kypru

"Pokud bude kyperskořecká strana jednání (o sjednocení) protahovat a ujme se v červenci 2012 předsednictví Evropské unie, bude to znamenat nejen slepou uličku pro ostrov, ale taky zablokování, bod mrazu ve vztazích mezi Tureckem a unií," řekl ministr na tiskové konferenci.

Dodal, že dal své obavy jasně najevo členu Evropské komise pro rozšíření Štefanu Fülemu, s nímž ve středu jednal.

Turecko už léta usiluje o přijetí do unie. Situace na Kypru je jedním z problémů, na nichž jednání o vstupu vázne. Füle ve středu řekl, že si s ohledem na to, že Turecko má už za sebou parlamentní volby, v přijímacím procesu přeje "novou dynamiku".

Turecko už nechce poslouchat doporučení Bruselu

V červnu ale řekl v rozhovoru pro server EUobserver turecký velvyslanec při unii Selim Kuneralp, Evropská unie na Turecko ztratila vliv. Turecká vláda podle něj sice připraví novou ústavu, ale nebude brát na zvláštní požadavky ze strany Bruselu ohled. "Jelikož chybí jasná perspektiva vstupu, není důvod, aby Turecko sladilo svoji legislativu s úzkými standardy EU. Jednoduše řečeno, EU ztratila na Turecko vliv,“ řekl velvyslanec. [celá zpráva]

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy v reakci na pokus řeckých nacionalistů připojit ho k Řecku obsadila jeho severní třetinu pod záminkou ochrany turecké menšiny turecká vojska. V roce 1983 byla na tomto území vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou kromě Turecka nikdo neuznává. Dosavadní pokusy o opětovné sjednocení země neuspěly. Mezinárodně uznávaná Kyperská republika, de facto jen řecká část ostrova, je členem EU, ale Turecko ji neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků