Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump nejprve britskou premiérku Theresu Mayovou přes média tvrdě zkritizoval, při osobním kontaktu ji pak ujišťoval o přátelství. Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Trumpa lze vystrašit, všímají si Britové prezidentovy názorové otočky

Britské deníky si všímají názorového obratu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nejdříve v rozhovoru s bulvárním listem The Sun kritizoval brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové, ale následně ministerskou předsedkyni na společné tiskové konferenci vychvaloval. The Guardian po páteční zkušenosti míní, že Trumpa je snad možné i vystrašit.

Americký prezident Donald Trump nejprve britskou premiérku Theresu Mayovou přes média tvrdě zkritizoval, při osobním kontaktu ji pak ujišťoval o přátelství. Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP
Trumpa lze vystrašit, všímají si Britové prezidentovy názorové otočky

Deník The Guardian označil Trumpovo dosavadní vystupování během jeho evropského turné za hodné Jekylla a Hydea, takže jen stěží vyvolá dojem u evropských diplomatů.

„Jednu minutu kolem sebe zuřivě mává demoličním kladivem, druhou si již hraje na úlisného anglofila,” napsal list.

Britští politici si nicméně v pátek podle The Guardianu potvrdili, že Trumpa je možné vytrestat a možná i zastrašit, když ho konfrontují se škodami, které napáchal. To se ukázalo na tiskové konferenci s premiérkou Theresou Mayovou, kde vycouval z některých svých nejvíce buřičských poznámek, které předtím ve čtvrtek utrousil v rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun.

Podobný obrat Trump učinil v případě kancléřky Angely Merkelové, když před summitem NATO Německu ostře spílal za to, že kupuje ruský plyn, ale nakonec vyzdvihoval, jak „senzační” mají oba politici a jejich země vztah. [celá zpráva]

Je na straně těch, kteří chtějí rozpad EU

The Guardian také poznamenal, že Trump v uplynulých dvou dnech jasně prokázal, že tíhne k politikům, kteří si přejí rozpad Evropské unie. „Pokud ale (Trump) chce přistoupit k další fázi oslabování EU jako instituce, bude jeho setkání s Putinem kritické,” dodal deník.

Laura Kuenssbergová v komentáři na portálu BBC napsala, že Mayová dokázala Trumpa s jeho otevřenou kritikou vůči ní a jejímu brexitovému plánu zarazit. Trump se prý sice snažil navodit dojem, že kritická slova, která The Sun přepsal, ve skutečnosti neřekl, ačkoli byla nahrána na záznamník.

Větším problém ale pro Mayovou podle Kuenssbergové je fakt, že řada členů její Konzervativní strany s Trumpovým názorem na brexitový plán souhlasí. „Pro Mayovou to byl těžký den, pohroma to ale nebyla. Ale v čase, kdy zoufale potřebuje přátele a spojence není americký prezident ten, na koho by se mohla spolehnout,” dodala.

Jako kočka s myší

The Sun, kterému Trump kontroverzní rozhovor poskytl, napsal, že americký prezident se Mayové omluvil a na tiskové konferenci ji opakovaně chválil.

Změna tónu, se kterým Trump na tiskové konferenci s Mayovou vystupoval, nebyla podle deníku The Times známka kajícnosti. „Donald Trump hraje hodného policajta ke svému zlému policajtovi,” napsal deník s tím, že titulek The Sun, že obchodní dohoda mezi USA a Británií nebude kvůli brexitovému plánu možná, byl přesně to, co prezident chtěl. Jeho následná slova, že to tak nemyslel, jsou podle The Times je druhem mučení, při kterém si kočka hraje s myší. Prezident tak ve skutečnosti jen nahlas říká to, co si jiní v duchu myslí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků