Hlavní obsah
 

Trump se setkal s Macronem, nedorozumění se prý urovnalo

Nedorozumění mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho francouzským protějškem Emmanuelem Macronem je urovnáno. Rozhovor mezi oběma státníky byl velmi konstruktivní, napsala agentura Reuters po schůzce s odkazem na zdroj z Elysejského paláce.

 
Trump se setkal s Macronem, nedorozumění se prý urovnalo

„Myslím, že jsme si mnohem blíže, než se zdá,” řekl Trump Macronovi podle nejmenovaného činitele z prezidentského úřadu, jak informovala agentura Reuters.

Jednání Donalda Trumpa (vlevo) s Emmanuelem Macronem v Elysejském paláci.

Foto: Christophe Petit Tesson, ČTK/AP

Trump v pátek na Twitteru kritizoval Macrona za jeho „velmi urážlivý” nedávný návrh, aby Evropa vybudovala „skutečnou evropskou armádu” a dokázala se tak ubránit sama, „aniž by závisela jen na Spojených státech”. Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby „proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům.”

Hned v úvodu sobotního setkání ale zazněly smířlivější tóny, konstatovaly zahraniční agentury. Macron ještě před schůzkou novinářům řekl, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a s Trumpem se shodují v tom, že je nezbytné zvýšení podílu Evropy na nákladech na obranu v rámci NATO.

„Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO,” uvedl prezident Francie.

USA prý chtějí silnou Evropu

Trump zase potvrdil, že si USA přejí „silnou Evropu” a jsou připraveny svému spojenci pomoci, musí to být ale spravedlivé, pokud jde o rozdělení nákladů na obranu. „Právě nyní leží toto břemeno výrazně na USA,” prohlásil Trump.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Trump a Macron se podle zdroje z prezidentského úřadu dotkli i kauzy vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Shodli se na tom, že saúdskoarabské autority musejí detailně objasnit vraždu kritika Rijádu. Tato kauza přitom podle nich nesmí způsobit další destabilizaci na Blízkém východě a mohla by se stát příležitostí k nalezení politického řešení války v Jemenu.

Zrušení návštěvy hřbitova

Po schůzce s Macronem a společném obědě s oběma prvními dámami měl Trump na programu odpolední návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, kde měl uctít padlé vojáky. Kvůli „plánovacím a logistickým potížím” v důsledku špatného počasí ale Trump návštěvu hřbitova zrušil, oznámil Bílý dům.

Odpoledne se Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiègne severně od francouzské metropole, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Macron a Merkelová odhalí společně pamětní desku a následně zavítají do muzea.

Na závěr dnešního dne se Macron setká s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Bude mezi nimi i český premiér Andrej Babiš. Šéfové států a vlád nejdříve zavítají na výstavu v Musée d'Orsay. Následně je čeká slavnostní večeře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků