Hlavní obsah
 

Testování v Bratislavě: Lidé stojí hodiny ve frontách na dešti, před drive-iny jsou dlouhé kolony

„Přišla jsem brzo ráno, protože jsem se domnívala, že ráno se lidem nebude chtít vstávat, ale doplatila jsem na to. Zjevně to napadlo i další a na testování jsem si vystála tříhodinovou frontu,“ řekla Novinkám Eva, která absolvovala test na koronavirus u kontejneru přistaveného na bratislavském Hviezdoslavově náměstí.

 
Testování v Bratislavě: Lidé stojí hodiny ve frontách na dešti, před drive-iny jsou dlouhé kolony

Zdravotnický personál zde testuje zájemce z kontejneru přes okno, takže je to pro lidi bezpečnější než v uzavřené místnosti. Eva si myslí, že nepatří do ohrožené skupiny, protože pracuje doma na home office.

„Než abych měla od pondělí zákaz vycházení, tak jsem se dala radši testovat, což mi umožní volný pohyb,“ dodala Eva, která měla test na covid-19 nakonec negativní. Podle rozhodnutí vlády se na obyvatele s negativním výsledkem testu od pondělí nebude vztahovat zákaz vycházení.

„Jsem úplně prokřehlá, protože jsem čekala téměř tři hodiny, ale teď mě těší, že mám negativní test. Samotný odběr byl dost nepříjemný, ale dalo se to vydržet,“ řekla Novinkám Petra, která se také nechala testovat z kontejneru přistaveného na nábřeží Dunaje.

„Snažil jsem se najít místo, kde se testovalo v exteriéru, abych se v místnosti případně neinfikoval. Tento systém testování z kontejnerů mi vyhovuje, i když od rána prší,“ uvedl Karol.

Policista hlídkující před odběrným místem v centru města řekl, že lidé jsou trpěliví a nevyskytly se žádné problémy. „Úvodní administrace trvá na některých místech trvá delší dobu, ale jinde to jde rychleji. Postupně se fronty zkracují, největší nával byl ráno,“ konstatoval.

Dlouhé kolony automobilů

Nejhorší situace byla na tzv. drive-in odběrných místech. Na příjezdech se vytvářely dlouhé kolony automobilů. „Zvolil jsem tuto formu testování přímo z automobilu kvůli větší bezpečnosti i kvůli tomu, že od rána prší,“ řekl Novinkám Ján, který stál ve frontě před drive-in odběrným místem v bratislavské čtvrti Karlova Ves.

Testování na nábřeží Dunaje

Foto: Ivan Vilček, Právo

Odběrové místo v centru Bratislavy

Foto: Ivan Vilček, Právo

Nápor na ostatních odběrných místech postupně klesal. Ministr obrany Jaroslav Naď na sociální síti oznámil, že navzdory počátečnímu nedostatku zdravotníků se podařilo otevřít 98 procent odběrných míst po celém Slovensku. „Funguje 4900 z celkového počtu 4961 plánovaných odběrných míst. Je to malý zázrak a úžasný výsledek,“ konstatoval Naď.

K plošnému otestování obyvatel zakoupilo Slovensko antigenní testy. Ty jsou méně přesné než laboratorní PCR testy, protože neodhalí infekci u všech nakažených, zároveň ale ukážou výsledek již během zhruba čtvrt hodiny.

Před odběrovými místy v centru Bratislavy se tvořily od rána fronty.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Lidé se k odběrům v centru Bratislavy registrovali v přistaveném autobuse.

Foto: Ivan Vilček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků