Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman s manželkou a dcerou Foto: Petr Hloušek, Právo

Těsné vítězství Zemana dokládá rozdělení Česka, píše německý tisk

Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, napsal na svém webu magazín Die Zeit. Podle serveru Zeit Online Zeman nadbíhá Rusku, chová se nezdvořile k EU a uráží novináře.

Prezident Miloš Zeman s manželkou a dcerou Foto: Petr Hloušek, Právo
Těsné vítězství Zemana dokládá rozdělení Česka, píše německý tisk

„Dlouho byl favoritem. Pak se zdálo, že by ho outsider mohl těsně porazit. Teď to úřadující český prezident Miloš Zeman přeci jen ještě jednou dokázal, navzdory všem hřmotným a trapným vystoupením, navzdory bezpočtu nenávistných výroků, navzdory nemocem a chatrnosti,” píše Spiegel Online.

„Zásadní otázkou teď je, jestli Zeman bude úřadovat méně konfrontačně a zvolí jiný politický kurz,” míní server, podle něhož je někdejší sociální demokrat Zeman známý svou schopností měnit postoje. Dříve podle něj vystupoval jako přesvědčený stoupenec Evropy, ale později se proměnil v nacionalistického pravicového populistu, který velmi rád navštěvoval Rusko a Čínu.

Název produktu / Energetická hodnota ve 100 g

Fit švestková / 1666 kJ

FiT Go jablečná / 1571 kJ

Fly linie jablečná / 1602 kJ

Müsli bar s banány v čok. polevě / 1460 kJ

Müsli Pro Life s polevou, jahoda / 1670 kJ

Peggy oříšková / 2350 kJ

Twiggy jablko / 1527 kJ

Zdroj: Vlastní šetření Práva v prodejní síti, ceny se pohybují od 5 do 9 korun.

Přítel Ruska

Zemanova úzkého vztahu k Moskvě si všímá i server Zeit Online, podle něhož volby v České republice vyhrál přítel Ruska. „Český prezident Miloš Zeman nadbíhá Rusku, chová se nezdvořile k EU a uráží novináře. Jeho těsný náskok v druhém kole voleb dokládá rozdělení země,” míní web.

Zatímco Zeman usiloval o úzké vztahy s Moskvou a Pekingem, do západních zemí EU ho podle Die Zeit sotva někdo zval. „Přitom hospodářský význam Ruska a Číny pro Česko sotva stojí za zmínku. Samotné Bavorsko obchoduje s Českem více než Čína a Rusko dohromady,” konstatuje web.

Českých prezidentských voleb si v neděli všímají i velké německé deníky. Hlasování ale zmiňují pouze v krátkých, jednoodstavcových zprávách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků