Hlavní obsah
Abdelhamid Abaaoud Foto: ČTK/AP

Terorista Abaaoud zřejmě řídil atentátníky v klubu Bataclan po telefonu

Šéf francouzské teroristické skupiny Abdelhamid Abaaoud zřejmě řídil tři atentátníky v hudebním klubu v centru Paříže přímo při útocích po telefonu. Podle svědků stál na místě vzdáleném jen několik bloků od koncertního sálu Bataclan, uvedl francouzský expert na terorismus Jean Charles Brisard.

Abdelhamid Abaaoud Foto: ČTK/AP
Terorista Abaaoud zřejmě řídil atentátníky v klubu Bataclan po telefonu

Abaaoud podle jednoho ze svědků, kteří vypovídali, stál ve dveřích a asi hodinu křičel do svého telefonu. Svědek několikrát prošel kolem, protože chodil do poblíž zaparkovaného auta, a vždy viděl Abaaouda.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Hledejte hrdost v džihádu, vyzval muslimy Abaaoud

Video: Reuters

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Když ho míjel naposledy, prohlédl si ho zblízka. Abaaoud měl oholenou hlavu a na sobě vrstvy volné látky. Když po atentátech média zveřejnila jeho fotografii, poznal ho a spojil se s úřady. Všiml si Abaaoudovy nezvyklé tváře s dlouhým nosem.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Francouzský novinář natočil útok v koncertní síni Bataclan v Paříži

Video: Daniel Psenny, Reuters

„Přítomnost Abaaouda v přímém okolí útoku ukazuje na stupeň jeho zapojení do dohledu i řízení spiknutí a naznačuje, že dával přímé příkazy i instrukce svému týmu v Bataclanu,“ uvedl Brisard v časopise Sentinel.

Zřejmě řídil i útoky u stadiónu

Podle vyšetřujícího soudce výpis volaných čísel na Abaaoudově telefonu ukazuje, že ještě předtím komunikoval s Bilalem Hadfim jen několik minut předtím, než se on i další dva atentátníci odpálili u Stade de France, kde se hrálo přátelské utkání v kopané. Kdyby se však odpálili až na stadiónu, mohl být dopad útoku mnohem větší. [celá zpráva]

Žalobce Francois Molins uvedl, že se Abaaoudův telefon nacházel mezi 22.28 a 24.28 v oblasti útoků, a to i v blízkosti Bataclanu, napsala CNN.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Barack Obama uctil oběti teroristických útoků v Paříži

Video: Reuters

Zda Abaaoud skutečně mluvil s atentátníky v Bataclanu, ale není z Brisardovy zprávy jasné, výpisem hovorů to nedokládá, protože k němu zřejmě neměl přístup. V případě Molinse se vždy odvolával na jeho tiskovou konferenci z 24. listopadu.

Kamery ho zachytily v metru

Ještě před začátkem útoků zaznamenaly bezpečnostní kamery Abaaouda v metru ve stanici jen pár set metrů od místa, kde teroristé zanechali jedno z vozidel.

Podle Brisarda Abaaoud a další člen skupiny Salah Abdeslam, který se však neodpálil a zatím marně po něm pátrají policisté v několika evropských zemích, plánovali a koordinovali útoky.

Chtěli spáchat atentáty i na obchodní středisko a policejní stanici ve čtvrti La Défense. Abaaoud mluvil i o útocích na židovské cíle, dopravní systémy a školy. Abdeslam podnikl v září a v říjnu několik cest mezi Paříží a Bruselem, kde část atentátníků žila. Navštívil také Itálii, Maďarsko a Rakousko.

Brisard, jehož text je z velké části kompilací zpráv z médií, také uvádí, že použité zbraně byly koupeny přes internet nebo v podsvětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků