Hlavní obsah
 

Terorismus v Belgii: Útočník zastřelil dvě policistky a kolemjdoucího

Při střelbě v belgickém Lutychu 36letý Belgičan v úterý pobodal a zastřelil dvě policistky a kolemjdoucího, následně vzal ženu jako rukojmí a pokusil se z místa činu utéct. Policie jej ale zastřelila. Bezpečnostní složky případ vyšetřují jako teroristický čin. Útočník byl v pondělí na jednodenní vycházce z vězení a je možné, že se tam mohl zradikalizovat.

 
Terorismus v Belgii: Útočník zastřelil dvě policistky a kolemjdoucího

„Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, převzala ho federální prokuratura,” uvedl její zástupce na tiskové konferenci.

To, že pachatel útočil na policistky, nikoliv strážce zákona mužského pohlaví, podle agentury AFP v úterý odpoledne upřesnila belgická oficiální místa.

Policejní zdroje, na které se odkazují místní média, informují, že muž při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Tradiční muslimskou frázi často provolávají islamističtí teroristé.

v Lutychu zaútočil muž na policisty.

Foto: Stringer, Reuters

Motiv útoku zatím není jasný. Muž měl podle prvních informací z vyšetřování nejdřív útočit nožem. Policisty napadl zezadu a pak je zastřelil jejich vlastní zbraní. Vzápětí zastřelil i dvaadvacetiletého muže v nedalekém autě. Další dva policisté při přestřelce utrpěli zranění.

Vyšetřovatelé na místě činu

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Útočníkem má být šestatřicetiletý Belgičan, který byl v pondělí na jednodenní vycházce z vězení nedaleko Lutychu. Tam si odpykával trest za drogové delikty a není vyloučeno, že ho za mřížemi zfanatizovali islámští radikálové, uvedla stanice RTBF.

Místo incidentu.

Podle deníku Le Soir došlo k útoku okolo 10:30.

Při přestřelce přišli o život dva policisté a kolemjdoucí. Další dva strážci zákona utrpěli zranění.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Okamžik střelby.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon informoval, že byla v okolí místa střelby zřízena bezpečnostní zóna a vývoj situace sleduje národní protiteroristické krizové středisko. Lidé by se měli okolí místa vyhnout.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků