Hlavní obsah

Terčem byli politici, řekl zoufalec, který střílel u sídla italské vlády

Blízko sídla italské vlády se v neděli střílelo, na místě jsou dva zranění policisté. Server listu La Repubblica napsal, že v souvislosti se střelbou byl jeden člověk zadržen. Ke střelbě došlo v době, kdy nový kabinet Enrika Letty skládal přísahu. Střelec uvedl, že terčem měli být politici, napsal server BBC.

Terčem byli politici, řekl zoufalec, který střílel u sídla italské vlády

Před sídlem vlády střílel muž v obleku s kravatou. Podle svědků útočník vypálil kolem 11:30 z pistole pět nebo šest ran na policisty. Policista, kterého zasáhl do krku a kulka mu poškodila páteř, je ve vážném stavu, druhý byl zasažen do nohy. Zraněna byla i chodkyně.

Devětačtyřicetiletý střelec Luigi Preiti z Kalábrie byl zadržen. Podle ministra vnitra Angelina Alfana šlo o "izolované gesto" nezaměstnaného muže se sebevražednými sklony, který už neobrátil zbraň proti sobě, protože mu došly náboje. Podle žalobců ale Preiti řekl vyšetřovatelům, že jeho terčem měli být politici.

Zadržený střelec před sídlem italské vlády

Foto: Mauro Scrobogna, ČTK/AP

Kvůli střelbě musela nová vláda premiéra Enrika Letty zůstat v nedalekém prezidentském paláci, kde skládala přísahu do rukou prezidenta Giorgia Napolitana.

Jednadvacetičlenný kabinet velké koalice vznikl po dvou měsících od nerozhodných únorových voleb. Chybí v něm jak expremiér Silvio Berlusconi, tak odstupující vůdce levice Pier Luigi Bersani.

Zraněný italský policista před sídlem vlády

Foto: Mauro Scrobogna, ČTK/AP

Vláda žen

Ministrem vnitra a zároveň místopředsedou vlády bude sekretář strany Lid svobody (PdL) Angelino Alfano. Viceguvernér centrální banky Fabrizio Saccomanni stane v čele ministerstva hospodářství, ministryní zahraničí bude bývalá eurokomisařka Emma Boninová.

Ženy jsou ve vládě silně zastoupené, ministryní pro rovné příležitosti a sport se stala kajakářka Josefa Idemová a ministryní spravedlnosti Anna Maria Cancellierová. Ženy stojí i v čele ministerstev  pro integraci (Cécile Kyengová), školství (Maria Chiara Carrozzová), zdravotnictví (Beatrice Lorenzinová) a zemědělství (Nunzia De Girolamová).  [celá zpráva]

Vítězná levice původně odmítala velkou koalici.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků