Hlavní obsah
Angela Merkelová na návštěvě Prahy v Kramářově vile v říjnu 2018. Foto: Milan Malíček, Právo

Téměř dvě třetiny Němců si přejí odchod Merkelové

Dvaašedesát procent Němců si přeje rezignaci Angely Merkelové na funkci kancléřky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Insa, jehož výsledky ve středu zveřejnil deník Bild. Demisi dlouholeté šéfky vlády si naopak nepřeje 38 procent respondentů. Společnost Insa se v průzkumu dotazovala zhruba 4000 lidí.

Angela Merkelová na návštěvě Prahy v Kramářově vile v říjnu 2018. Foto: Milan Malíček, Právo
Téměř dvě třetiny Němců si přejí odchod Merkelové

Kancléřka Merkelová minulý týden oznámila, že na prosincovém sjezdu své strany už nebude usilovat o znovuzvolení do čela Křesťanskodemokratické unie (CDU). [celá zpráva]

Na postu kancléřky, který zastává od roku 2005, je však připravena setrvat až do konce volebního období v roce 2021.

Merkelová konec v čele CDU oznámila poté, co její strana a sesterská bavorská CSU oslabily v říjnu ve volbách ve spolkových zemích Hesensko a Bavorsko.

Největší šance stanout v čele CDU mají podle německých médií 38letý ministr zdravotnictví Jens Spahn, 62letý bývalý předseda parlamentní frakce CDU/CSU Friedrich Merz či 56letá Annegret Krampová-Karrenbauerová, která oznámila, že v prosinci skončí ve funkci generální tajemnice CDU.

Jiný průzkum ukazuje podporu

Ještě v posledním průzkumu Trendbarometer, který 3. listopadu zveřejnily televize RTL a n-tv, se zdálo, že Merkelová se jakožto kancléřka těší poměrně solidní podpoře a oznámení odchodu z čela CDU na ni nemělo vliv.

Například na otázku, zda by byla lepší kancléřkou Merkelová, nebo šéfka sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová, odpovědělo 45 procent dotázaných ve prospěch stávající kancléřky a jen deset procent se vyslovilo pro Nahlesovou. Merkelová se z německých politiků těšila největší podpoře dlouhodobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků