Hlavní obsah
Ahmad Hámid u soudu Foto: MTI

Syřan prohrál spor s maďarskou vládou, musí zaplatit 80 tisíc

Syřan Ahmad Hámid prohrál v pátek spor s maďarskou vládou. Do 15 dnů musí nyní zaplatit náklady sporu ve výši 988 tisíc forintů (80 tisíc korun). Ve vládním dotazníku se podle něho objevilo hanlivé prohlášení na jeho adresu a Hámid to dal k soudu za poškození svého dobrého jména.

Ahmad Hámid u soudu Foto: MTI
Syřan prohrál spor s maďarskou vládou, musí zaplatit 80 tisíc

V roce 2017 v dotazníku národní konzultace o tzv. Sorosově plánu bylo uvedeno: „Sorosova organizace Amnesty International opakovaně požadovala propuštění Ahmada H., který házel kameny na maďarské policisty ochraňující hranice a byl za to odsouzen“.

Syřan měl výhrady proti tomu, že v dotazníku bylo uvedeno jeho jméno a v době konání zmíněné národní konzultace ještě nebyl právoplatně odsouzen. Požadoval od maďarské vlády zaplacení jednoho forintu za každý z osmi milionů dotazníků národní konzultace, které byly rozeslány do maďarských domácností. Jinými slovy požadoval od maďarské vlády osm milionů forintů (650 tisíc korun). Soud rozhodl, že text dotazníku nepoškodil Hámidovo dobré jméno, protože u soudu bylo prokázáno, že kameny na maďarské policisty opravdu házel.

Hámid byl podmíněně propuštěn letos 19. ledna a bude deportovaný z Maďarska. K jeho propuštění došlo po uplynutí dvou třetin pětiletého trestu, do něhož se započítala i vyšetřovací vazba. „Než mu vystaví potřebné dokumenty, je pod dohledem cizinecké policie,“ uvedla agentura MTI.

Účastnil se výtržností

Hámid byl loni v září odsouzen k pěti letům vězení za účast na násilném proniknutí migrantů na maďarské území, k němuž došlo 16. září 2015 na srbsko-maďarském hraničním přechodu Horgoš–Röszke. Hámid u soudu opakovaně tvrdil, že je nevinen a násilností se nezúčastnil. „Nejsem terorista. Nechtěl jsem porušit maďarské zákony,” tvrdil u soudu Syřan. U odvolacího soudu se za svůj čin dokonce omluvil.

Skupina migrantů zaútočila 16. září 2015 na hraniční přechod Horgoš–Röszke a snažila se dostat ze Srbska na maďarské území. Útočníci kameny napadli policisty, kteří proti nim použili vodní dělo a slzný plyn. Při incidentu bylo zraněno 15 maďarských policistů a přes 100 migrantů. Hámid měl vyzývat migranty pomocí megafonu k útoku a opakovaně házet kameny na zasahující policisty.

Hámida, který sám předtím žil už 10 let zcela legálně na Kypru, zadrželi po třech dnech od incidentu v maďarském městě Győr. Syřan tvrdí, že chtěl jen dostat do bezpečí na území Evropské unie členy své rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků