Hlavní obsah
Člen dolní komory švýcarského parlamentu Walter Wobmann Foto: Peter Klaunzer, ČTK/AP

Švýcaři v referendu schválili občanství pro přistěhovalce třetí generace

Švýcaři v nedělním referendu schválili vládní návrh zjednodušující proceduru udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Navzdory předcházející kampani, poznamenané protimuslimskými výpady populistické pravice, získal návrh souhlas většiny voličů i většiny z 26 švýcarských kantonů, oznámila podle agentury AFP veřejná televize RTS a tisková agentura ATS.

Člen dolní komory švýcarského parlamentu Walter Wobmann Foto: Peter Klaunzer, ČTK/AP
Švýcaři v referendu schválili občanství pro přistěhovalce třetí generace

Souhlas se zjednodušením naturalizace mladých příslušníků třetí generace imigrantů vyjádřilo kolem 60 procent Švýcarů.

Přijatý vládní návrh umožní "třetí generaci" imigrantů vynechat několik kroků ve zdlouhavém procesu získávání švýcarského občanství. Kritéria méně nákladné a rychlejší "zjednodušené naturalizace" - věk do 25 let a to, aby se alespoň jeden z jejich prarodičů narodil ve Švýcarsku nebo získal švýcarské občanství, splňuje v současnosti kolem 25 tisíc osob. Většinou jde o potomky přistěhovalců původem z Itálie (bezmála 60 procent), ale i Turecka a balkánských zemí.

Poslanec za populistickou a nacionalistickou Švýcarskou lidovou stranu (SVP/UDC) a spolupředseda výboru proti zjednodušené naturalizaci Jean-Luc Addor v televizi RTS přiznal porážku. „Byli jsme sami proti všem. Mám opravdu strach, že nás problematika islámu do několika let dostane,” řekl člen strany, která před referendem Švýcary varovala před „cizineckým přelidněním a masivním nárůstem zejména počtu muslimů”.

Švýcaři v referendu kromě toho odmítli daňovou reformu týkající se holdingových firem. Obyvatelé kantonu Graubünden pak už podruhé odmítli návrh kantonální vlády, aby se Švýcarsko ucházelo o pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026, které by se konaly v jejich oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků