Hlavní obsah
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: Profimedia.cz

Studenty, po nichž stříleli slovenští policisté, odškodnil ministr z vlastní kapsy

Trojice studentů, po jejichž voze před dvěma lety omylem stříleli slovenští policisté na dálnici D2 asi dva kilometry před hranicí s Českem, dostala odškodné v celkové výši 9000 eur (přes 247 tisíc korun). Peníze jim vyplatil z vlastní kapsy slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: Profimedia.cz
Studenty, po nichž stříleli slovenští policisté, odškodnil ministr z vlastní kapsy

Kromě toho stát proplatí 1800 eur (49 500 Kč) za opravu poškozeného auta, oznámil ředitel tiskového odboru slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík a právní zástupce studentů Karol Spišiak.

Incident se odehrál 24. června 2013. Policisté dostali mylnou informaci, že vůz patří osobě podezřelé z dvojnásobné vraždy, a snažili se automobil zastavit. Policisté stříleli do vzduchu a následně i na vůz. Později se ukázalo, že zmíněný automobil už údajný vrah léta nevlastní. Několik policistů přišlo o odměny.

Postup policistů vyšetřovala generální prokuratura, která však trestní řízení zastavila. Studenti proto neměli právo na odškodnění ze strany státu. Po ostré kritice veřejnosti však ministr Kaliňák přistoupil k neobvyklému kroku a studenty odškodnil z vlastní kapsy. „Řetězec chyb ze strany policie vyvrcholil tím, že došlo ke střelbě na nevinné studenty,“ připustilo ministerstvo vnitra.

Nejednalo se o první přešlap slovenské policie. V roce 2010 položil policejní psovod v průběhu protiteroristického cvičení výbušninu do zavazadla jednoho z cestujících na popradském letišti. Muž odletěl do Dublinu, kde byl zatčen. Když se všechno vysvětlilo, Slovák dostal odškodnění téměř půl miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků