Hlavní obsah
Rakve s ostatky prezidentského páru ve Varšavě Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Stovky Poláků nesouhlasí s pohřbem Kaczyńského vedle hrdinů národa

Rozhodnutí pohřbít prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choť Marii na krakovském hradě Wawel, kde jsou ostatky polských králů a dalších historicky významných osobností, začalo rozdělovat Poláky. V Krakově proti plánovanému pohřbu v úterý večer protestovalo asi 400 lidí, informovala Gazeta Wyborcza.

Rakve s ostatky prezidentského páru ve Varšavě Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Stovky Poláků nesouhlasí s pohřbem Kaczyńského vedle hrdinů národa

"Při vší úctě k tragicky zemřelému prezidentovi si nemyslíme, že by byl národním hrdinou a zasloužil si být pochován na místě, které je pro národ tak důležité," řekla jistá studentka krakovské Jagellonské univerzity.

Konzervativní prezident Kaczyński, jeho manželka a desítky dalších osobností polského veřejného života zahynuli v sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Polská delegace mířila do Katyně, která leží nedaleko tohoto města, aby si připomněla 70. výročí masakru, při němž tajná sovětská policie NKVD postřílela tisíce Poláků, především armádních důstojníků. [celá zpráva]

"Smrt prezidenta se mě hluboce dotkla, i když jsem pro něho nehlasovala," řekla jiná účastnice demonstrace. "Cítili jsme se (tou tragédii) sjednoceni, ale teď se jedním rozhodnutím cítíme rozděleni," dodala.

"Ruští zaprodanci"

Demonstrující vykřikovali heslo "Powonzki, Powonzki," což je název varšavského vojenského hřbitova, o němž se ještě v úterý spekulovalo jako o možném místě posledního odpočinku prezidentského páru.

Podle poslance Jana Widackého za Demokratickou stranu byl Lech Kaczyński skromným člověkem a prý by určitě nesouhlasil s tím, aby byl pohřben v kryptě katedrály na Wawelu. Kromě polských králů a jejich rodin tam byl pochován například obnovitel polské státnosti po roce 1918 maršál Józef Pilsudski, předseda polské exilové vlády v době druhé světové války Wladyslaw Sikorski nebo básník a spisovatel Adam Mickiewicz.

Účastníci protestu křičeli, že ve středu se sejdou znovu. Jeden muž, který s pohřbem manželů Kaczyńských na Wawelu souhlasí, je obvinil z toho, že jsou "ruskými zaprodanci".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků