Hlavní obsah
 

Španělští gardisté zaháněli plavající migranty gumovými projektily

Španělská Civilní garda použila 7. února proti migrantům z Maroka, kteří se pokoušeli doplavat do španělské africké enklávy Ceuta, gumové projektily. Nyní čelí tvrdé kritice, protože 14 migrantů se utopilo. Gardisté se hájí, že šlo pouze o odstrašující prostředek a nestříleli přímo na migranty.

 
Španělští gardisté zaháněli plavající migranty gumovými projektily

Podle sobotní bilance zahynulo při pokusu dosáhnout Ceuty 14 migrantů, kteří se pokoušeli plavat okolo mola s trojitou zdí zakončenou ostnatým drátem, oddělujícího Maroko a španělskou enklávu.

Migranti, kteří čekali na vhodnou příležitost, jak se dostat do Ceuty, uvedli, že když plavali ke břehu, Civilní garda po nich střílela gumové projektily a použila proti nim slzný plyn.

Ceuta

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Španělský ministr vnitra Jorge Fernandez před parlamentní komisí minulý týden přiznal použití gumových projektilů. Podle něj se ale nestřílelo na migranty, nýbrž nad ně, ze vzdálenosti 25 metrů. O slzném plynu nemluvil, zato zdůraznil, že cílem bylo migranty zastrašit, a ne je trefit: „Takové prostředky byly použity vždy jako odstrašující, nikdy nemířily na lidi.“ Podle něj by se operace zastavila, kdyby představovala riziko pro lidi.

Migranti podle vnitra vrhali kamení

„Prostředky k potlačení nepokojů byly použity v souladu s principy v legislativě o státních bezpečnostních silách a ve shodě s principem adekvátnosti (reakce),“ řekl ministr vnitra a dodal, že šlo o odpovídající postup vzhledem k agresivnímu chování migrantů. Vnitro zveřejnilo záběry, na nichž migranti házejí kameny na hraniční plot.

Španělsko stejně jako Itálie čelí přílivu migrantů z Afriky. Jejich hlavním cílem jsou španělská území v Africe Ceuta a Melilla. V prvním pololetí loňského roku se do Španělska doslalo 3000 ilegálních migrantů, což je dvakrát více než ve stejném období roku 2012.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků