Hlavní obsah

Španělský soudce nařídil exhumovat ostatky básníka Lorcy

Španělský soudce Baltasar Garzón nařídil otevřít masových hrob obětí občanské války ve Viznaru poblíž Granady, v němž se nacházejí také ostatky básníka Federica Garcíi Lorcy. Opatření, které se ostatně týká všech masových hrobů od třicátých let, jsou součástí vyšetřování zločinů režimu generála Franciska Franka.

Španělský soudce nařídil exhumovat ostatky básníka Lorcy

Rozhodnutí soudce Garzóna je reakcí na žádosti sdružení rodin obětí z řad republikánů, aby justice vyšetřila zmizení jejich blízkých za občanské války v letech 1936-1939 a za frankistické diktatury v letech 1939-1975. Aby lokalizovala jejich těla a aby osvětlila okolnosti jejich smrti.

Lorca byl zastřelen měsíc po Frankově povstání proti republikánské vládě v srpnu 1936 za to, že sympatizoval s levicí a byl homosexuál. O otevření hrobu usilovali příbuzní dvou obětí, jejichž mrtvá těla skončila vedla básníkova. Pozůstalí chtěli mrtvé důstojně pochovat. Lorcova rodina se kroku léta bránila, své námitky stáhla teprve nedávno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků