Hlavní obsah
Předseda španělských socialistů Pedro Sánchez Foto: Paul White, ČTK/AP

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny, uvedly agentury.

Předseda španělských socialistů Pedro Sánchez Foto: Paul White, ČTK/AP
Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil dnes socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Socialistická strana se už na vládní koalici předběžně dohodla s další levicovou stranou Unidas Podemos, ale ani to na většinu nestačí a Sánchez se proto snaží získat podporu ještě dalších stran.

Španělský král Felipe VI. si v uplynulých dvou dnech zval v souladu s ústavou představitele jednotlivých uskupení ke konzultacím a dnes večer nominoval na premiéra Sáncheze, který je v premiérském úřadě od loňského června. Od dubnových předčasných voleb je však jen přechodně úřadujícím premiérem.

Oboje letošní předčasné volby totiž skončily patem. V páté největší ekonomice EU se konaly už čtvery parlamentní volby za poslední čtyři roky. Pokud se ani tentokrát nepodaří sestavit vládu, mohly by se v příštím roce konat další volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků