Hlavní obsah
Brutální zásah španělských policistů Foto: Stringer, Reuters

Španělská vláda se omluvila za policejní brutalitu v Katalánsku

Španělská vláda se v pátek omluvila za zranění stovek lidí, která v neděli způsobili policisté v ulicích Barcelony a dalších katalánských měst. Snažili se tam zabránit konání referenda o nezávislosti této autonomní oblasti. Informovala o tom agentura AFP. Premiér Mariano Rajoy přitom až dosud tvrdil, že policisté jen konali svou povinnost.

Brutální zásah španělských policistů Foto: Stringer, Reuters
Španělská vláda se omluvila za policejní brutalitu v Katalánsku

Podle agentury Reuters se za španělskou vládu omluvil její místní představitel v Katalánsku Enric Millo. „Když vidím ty fotky a když ještě ke všemu znám lidi, kteří byli vláčeni, zmláceni, a jednoho, který dokonce skončil v nemocnici, nemůžu si pomoci, ale musím se za zasahující policisty omluvit,“ prohlásil Millo podle Reuters v televizním rozhovoru. 

Nedělní referendum o vyhlášení nezávislosti Katalánska na španělském království bylo v rozporu se španělskou ústavou, brutální zásah policie ale sklidil kritiku Katalánců, části Španělů z dalších částí země i mezinárodního společenství. [celá zpráva]

Údaje o přesném počtu zraněných se rozcházejí. Katalánské úřady hovořily o 893 zraněných, deník El País ale později uvedl, že skutečné číslo může být nižší.

Španělský list upozornil na to, že katalánské úřady toto číslo později vysvětlily jako počet lidí, "kteří se ocitli v péči lékařů". Po nepokojích museli v nemocnici zůstat pouze čtyři lidé.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Policie rozhání katalánské demonstranty

Video: AP

Katalánský premiér Carles Puigdemont v reakci na to, že se 90 procent voličů vyslovilo pro nezávislost, jakožto i policejní zásah prohlásil, že Katalánsko vyhlásí nezávislost v řádu dní. [celá zpráva]

Ještě v pátek by měl o aktuální politické situaci jednat katalánský parlament, ministerský předseda autonomní oblasti předstoupí před zákonodárce v úterý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků