Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka s bavorským premiérem Horstem Seehoferem v Mnichově Foto: ČTK/AP

Sobotka: EU je prevence toho, aby se opakovala mnichovská dohoda

Evropská unie je nejlepší prevence toho, aby se znovu jednalo o osudu nějakého státu bez jeho souhlasu. V místě podpisu mnichovské dohody to dnes v bavorské metropoli řekl premiér Bohuslav Sobotka. Bavorský premiér Horst Seehofer označil dohodu Německa, Itálie, Francie a Británie z roku 1938 za historickou hanbu.

Premiér Bohuslav Sobotka s bavorským premiérem Horstem Seehoferem v Mnichově Foto: ČTK/AP
Sobotka: EU je prevence toho, aby se opakovala mnichovská dohoda

"Mnichovská dohoda byl nesmírně tragický a nesmírně hořký okamžik v dějinách českého národa. Tehdy byl obětován demokratický, humanistický stát ve středu Evropy v mylném domnění, že to zabrání vypuknutí světové války," řekl Sobotka. Návštěvu místa podpisu dokumentu označil za silný zážitek, který člověka nutí přemýšlet o tragických událostech 20. století a připomene význam míru a demokracie.

"Češi tady tehdy v roce 1938 nebyli připuštěni k jednacímu stolu. Jednalo se o Československu bez Československa," řekl Sobotka. "Jsem přesvědčený o tom, že nejlepší prevencí toho, aby se jednalo o kterémkoli národu v Evropě bez toho, aby se toho mohl účastnit, je právě to, že dnes sedíme společně za jedním jednacím stolem v rámci společné Evropy, v rámci Evropské unie," doplnil.

"I když je nepochybně řada důvodů, proč můžeme být s Evropou nespokojeni nebo proč ji můžeme kritizovat, tak její význam pro mírovou spolupráci národů je nepochybný. Pokud udržíme společnou Evropu, pak už se nikdy nebudou opakovat takové události, jaké zažil Mnichov v roce 1938 a jaké tehdy zažilo Československo, zdůraznil premiér.

První návštěva českého premiéra

Sobotka je první český premiér, který místo podpisu mnichovské dohody navštívil. Od letošního února tamní historické události připomíná pamětní deska s nápisem v češtině, slovenštině a němčině "V této budově byla dne 29. září 1938 podepsána 'mnichovská dohoda', která vedla k rozbití Československé republiky".

Sobotka i Seehofer ve čtvrtek uvedli, že Česko a Bavorsko nyní mají vynikající vzájemné vztahy. Potvrzuje to podle nich i skutečnost, že od vzniku Sobotkovy vlády v roce 2014 se setkali už pošesté. Další schůzka obou premiérů by se měla uskutečnit v květnu, kdy Seehofer přijede do Prahy na zahájení česko-bavorské výstavy věnované Karlovi IV.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků