Hlavní obsah
Černohorský premiér Milo Djukanović na zasedání NATO Foto: Francois Lenoir, Reuters

Smrt černohorského premiéra chtěl údajně Rus zapletený do pokusu o puč

Příkaz zavraždit dlouholetého černohorského premiéra Mila Djukanoviče po parlamentních volbách, které se v Černé Hoře konaly 16. října, dal jeden z ruských občanů zapletených do zmařeného pokusu o puč v této bývalé jugoslávské republice. V úterý to napsal podgorický provládní deník Pobjeda.

Černohorský premiér Milo Djukanović na zasedání NATO Foto: Francois Lenoir, Reuters
Smrt černohorského premiéra chtěl údajně Rus zapletený do pokusu o puč

Podle listu to vyplývá z telefonických rozhovorů 45letého Rusa se Srbem, který je spojován s pokusem o proruský převrat v Černé Hoře a který byl mezitím zatčen. Telefonáty zachytila srbská tajná služba a informovala o nich černohorské kolegy. Srbská policie minulý týden oznámila, že zadržela dva Srby, o jejichž vydání k trestnímu stíhání žádá Podgorica.

Černohorská policie den před volbami, tedy v sobotu 15. října, zatkla 20 lidí podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu a dostat k moci proruské vedení. Šest ze zadržených bylo posléze propuštěno na svobodu. V prosinci pak Černá Hora vydala kvůli podezření z účasti na přípravě puče mezinárodní zatykače na dva Rusy a dva Srby.

Kreml důrazně popřel jakoukoli ruskou účast na plánovaném převratu v Černé Hoře. Nicméně Moskva aktivně podporuje skupiny, které se stavějí proti členství Černé Hory v Severoatlantické alianci.

Podle představitelů proruské opozice v Černé Hoře byl celý případ se zmařením chystaného puče jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS), která prosazuje prozápadní kurz země. DPS v říjnových volbách opět zvítězila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků