Hlavní obsah
Vladimír Mečiar na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo

Slovenští poslanci otevřeli cestu ke zrušení Mečiarových amnestií

Slovenský parlament schválil ve čtvrtek ústavní novelu, jež otevírá cestu ke zrušení amnestií Vladimíra Mečiara. Ten je udělil lidem podezřelým z únosu Michala Kováče mladšího do Rakouska. Novelu podpořilo 124 poslanců vládní koalice i opozice.

Vladimír Mečiar na archivním snímku Foto: Michaela Říhová, Právo
Slovenští poslanci otevřeli cestu ke zrušení Mečiarových amnestií

Zatím není známo, kdy parlament přistoupí ke hlasování o samotném zrušení Mečiarových amnestií. Ústavní novela nejprve musí vyjít ve sbírce zákonů.

Amnestie udělil v roce 1998 tehdejší premiér a zastupující prezident Mečiar lidem podezřelým ze spojení s únosem syna prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Po odchodu Kováče staršího z prezidentského paláce nebyl zvolen jeho nástupce a některé pravomoci hlavy státu přešly na vládu.

Prezident Kováč se v polovině 90. let dostal do ostrého sporu s tehdejším premiérem Mečiarem. V době sporu Kováčova syna unesli 31. srpna 1995 do Rakouska. Z únosu byla podezřelá Slovenská informační služba vedená Mečiarovým oblíbencem Ivanem Lexou.

Únosem Kováče mladšího mohl chtít Mečiar zdiskreditovat hlavu státu, protože na prezidentova syna byl v Německu vydán zatykač. Rakouský soud ho však do Německa nevydal a vrátil ho na Slovensko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků