Hlavní obsah
Šéf ANO Andrej Babiš v parlamentu Foto: David W Cerny, Reuters

Slovenský ústavní soud rozhodne v kauze Babiše a jeho spolupráce s StB v říjnu

Slovenský ústavní soud ve čtvrtek projednal stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti verdiktům slovenských soudů, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Ústavní soud rozhodne 12. října, tedy necelé dva týdny před českými parlamentními volbami.

Šéf ANO Andrej Babiš v parlamentu Foto: David W Cerny, Reuters
Slovenský ústavní soud rozhodne v kauze Babiše a jeho spolupráce s StB v říjnu

ÚPN, který je slovenskou obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, tvrdil, že bratislavský krajský soud i nejvyšší soud v případu pochybily.

Ústav poukázal hlavně na to, že bývalí příslušníci StB, kteří u soudu svědčili ve prospěch Babiše, nebyli zbaveni mlčenlivosti. Nejvyšší soud požádal ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti a ministr žádosti vyhověl.

Nespolupracoval jsem, tvrdí Babiš

Předseda ANO vědomou spolupráci s StB popírá. Připouští, že před rokem 1989 přišel do kontaktu s příslušníky StB jako pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex, ale žádnou spolupráci nikdy nepodepsal.

V dokumentech StB figuruje Babiš jako agent pod krycím jménem Bureš, ale bývalí příslušníci komunistické tajné služby u soudu tvrdili, že Babiš naverbován nikdy nebyl. Dva svědci, bývalí důstojníci StB, u soudu řekli, že zpráva o Babišově získání coby agenta nebyla pravdivá, případně že s StB spolupracoval nevědomě.

„Není spravedlivé, aby příslušníci StB tolik let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, kterými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili nebo které obsahují stanoviska předních expertů," uvedl v reakci ÚPN.

Anketa
Je důležité, jestli Andrej Babiš spolupracoval s StB?
Ano, výrazně to ovlivní pohled na jeho osobu
73.5 %
Ne, je to jedno
26.1 %
Nemám na to názor
0.4 %
Celkem hlasovalo 846 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků