Hlavní obsah
Ján Slota v parlamentu Foto: Jan Koller, ČTK

Slovenský nacionalista Slota by mohl získat maďarské občanství

Šéf slovenských nacionalistů Ján Slota by mohl dostat maďarské občanství, pokud o něj ovšem požádá. Podle zmírněných podmínek k získání maďarského občanství, které platí od 20. srpna, údajně bude stačit, když podá žádost a při této příležitosti prohodí pár slov maďarsky.

Ján Slota v parlamentu Foto: Jan Koller, ČTK
Slovenský nacionalista Slota by mohl získat maďarské občanství

Ministerský zmocněnec pro otázky občanství Tamás Wetzel tuto možnost nevyloučil. „Pokud Ján Slota podá žádost a promluví přitom maďarsky, v žádném případě mu nebudeme bránit v získání maďarského občanství,“ cituje Wetzela agentura MTI.

Podle zmírněných podmínek pro získání maďarského občanství stačí k žádosti přiložit potvrzení, že se předci žadatele narodili na území Maďarska resp. Uherského království. Slovensko bylo součástí Uherského království, takže by to v případě Sloty respektive jeho rodiny neměl být problém.

Slovenské úřady o dvojím občanství nemusí vědět

Na Slovensku však stále platí zákon, že v případě přijetí občanství jiného státu ztratí žadatel slovenské občanství. Slota by tak riskoval, že zůstane bez slovenského občanství. „Budapešť nebude oznamovat, kdo získal maďarské občanství. Pokud se k tomu sám žadatel nepřizná, slovenské úřady o tom ani nemusí vědět,“ uvedl Wetzel.

Novela maďarského zákona o občanství umožní získat milionům Maďarů žijících za hranicemi maďarské pasy. Tisíce občanů Srbska nebo Ukrajiny maďarské národnosti tak mohou získat pas členské země Evropské unie. Tisíce rumunských Maďarů mohou získat přístup na pracovní trh unie, jenž je Rumunům zatím většinou zapovězen.

Od 15. října startuje maďarská vláda informační kampaň. Budapešť začne žadatelům přidělovat občanství od ledna 2011. Vláda premiéra Viktora Orbána očekává, že v prvním roce požádá o maďarské občanství 200 až 400 tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků